Strakonická průmyslovka existuje už půlstoletí

Přehraj video
Abrahámovin se v těchto dnech dožívá Vyšší odborná škola a Střední průmyslová škola ve Strakonicích. Padesáté narozeniny si pedagogové, absolventi, studenti a další příznivci této vzdělávací instituce připomenou při společném setkání v sobotu 19. června.
Při pohledu na současný rozsáhlý a moderní komplex strakonické průmyslovky se ani nechce věřit, že před půlstoletím škola sídlila v jedné budově na Husově třídě. Tehdy Průmyslovou školu pro pracující tvořilo 14 tříd, a 342 studentů. Stálých pedagogů bylo pouze pět. Mezi vyučované obory patřila především strojírenská technologie, dále elektro obory a obor fyzikální a textilní pletařství. Jeden ze služebně nejstarších učitelů František Kaláb, který na strakonické průmyslovce působí od poloviny sedmdesátých let, připomíná, že největší změna se projevila v minulém desetiletí, kdy byla škola vybavena počítačovou technikou. „Dneska už se na počítačích dělá všechno - od slohových prací v češtině až po výkresy ve stavbě a provozu strojů. V dílnách studenti pracují na CNC, což je v podstatě práce na počítači, kde programují. Takže to je naprosto nesrovnatelné s dřívějším vybavením,“ potvrdil František Kaláb.
Od poloviny sedmdesátých let se průmyslovka začala rozšiřovat. Vyrostly nové dílny, domov mládeže, školní jídelna. Před sedmnácti lety pak byla slavnostně otevřena nová hlavní budova v Želivského ulici. Při průmyslovce vznikla Vyšší odborná škola a došlo i k úzké spolupráci se Západočeskou univerzitou v Plzni. Stále kvalitnější je také zázemí školy, takže její konkurenceschopnost vzrůstá. „Od června 2008 máme certifikát jakosti podle ISO 9001-2000 na výchovu, výuku a stravování. A mohu říci, že jsme jedna z mála škol v České republice, která tento certifikát vlastní,“ řekl Petr Wágner, ředitel VOŠ a SPŠ Strakonice.
V současnosti se na škole vyučují obory strojírenství, obalová technika a technické lyceum. Na vyšší odborné škole pak obor management jakosti ve strojírenské výrobě a službách. Ani strakonické průmyslovce se však nevyhnuly problémy, které v posledních letech vyvolal malý zájem dětí o studium na technicky zaměřených školách. Ředitel Wágner však zůstává optimistou. „I když teď máme problémy, věřím, že do budoucna je překonáme,“ dodal ředitel Wágner. (bob)