Strakonické minibasketbalisky se mezi elitou neztratily

Začátkem května se ve Strakonicích uskutečnilo Národní finále ČR v minibasketbalu 2013 v kategorii mladších minižaček. Vrcholné přehlídky basketbalových nadějí se zúčastnilo dvanáct nejlepších týmů z celé České republiky. Organizátoři národního finále, které se ve Strakonicích konalo již potřetí, nezapomněli ani na charitativní akci České televize a České basketbalové federace „Každý koš pomáhá“. Jejím hlavním cílem je dlouhodobě pomáhat lidem ve složité životní situaci a přispívat k respektování všelidských hodnot. Strakoničtí tuto akci podporují už sedm let.
Domácí minižačky začaly národní finále v těžké skupině; čekal na ně loňský vítěz z Pardubic a ambiciózní tým z Chomutova. S chomutovskými Levharticemi se dívkám přes počáteční nervozitu, kdy prohrávaly o osm bodů, podařilo zápas nakonec zvrátit a v napínavém závěru třemi rychlými koši rozhodnout o výhře 70 : 66. Ale ve druhém zápase, na kterém jsme byli s naší kamerou, podlehly Pardubicím 77 : 34. Ve čtvrtfinále domácí tým vyřadila z bojů o medaile SBŠ Ostrava. Strakonické dívky v boji o 5. až 8. místo s rozdílem třídy porazily BK Brno, ale nevyšlo jim závěrečné utkání s USK Praha, v němž prohrály 37 : 53. Vítězem Národního finále minibasketbalistek se stal tým Sokol Hradec Králové, stříbrné medaile si odvezly hráčky z BK Studánky Pardubice a bronz připadl SBŠ Ostrava. Znovu se ukázalo, že strakonické minižačky se mezi výkvětem českého basketbalu neztratily. Šesté místo v tak silné konkurenci považuje jejich trenér a zároveň ředitel národního finále Jakub Maršán za velký úspěch. Emotivní tečkou za letošním Národním finále minibasketbalistek bylo předání peněz z charitativní akce „Každý koš pomáhá“. Její garant a nestor strakonického basketbalu Miroslav Vondřička přivezl do Cehnic tělesně postižené Nikolce Talafousové 6660 Kč. Její maminka už ví, na co je s Nikolkou použijí.