Strakonický běh vyhrál Martin Debnar z Prachatic

Přehraj video
Sedm desítek vyznavačů atletiky se vydalo na trať letošního Strakonického běhu, který se koná každoročně 21. srpna. Tentokrát běžecký peloton zdolával více než pětikilometrovou trasu již pošestnácté.
Vzhledem k rekonstrukci Velkého náměstí byla letošní trať Strakonického běhu asi o dvě stě metrů kratší než obvykle. Závodníci ve věku od osmi do pětasedmdesáti let se po hromadném startu od hotelu Bavor vydali přes most Jana Palacha, proběhli Bavorovou a Havlíčkovou ulicí do Rennerových sadů, aby kolem zimního stadiónu a plaveckého areálu pokračovali k sídlišti 1. Máje. Závěrečný kilometr vedl Lidickou a Ellerovou ulicí až na Ohradu, kde byl cíl.
Od počátku tempo závodu udávala dvojice mladých běžců Debnar – Lebeda z Prachatic, kterou těsně následoval pacovský veterán Radek Kučera. Stejné nakonec bylo i absolutní pořadí, přičemž Martin Debnar svému klubovému kolegovi ve druhé polovině trati nakonec utekl o více než třicet vteřin. Nevadil mu ani tvrdý povrch. „Když je trať dlouhá do deseti kilometrů, pak asfalt a dlažba nevadí. Pokud je to víc, nohy už to cítí. Ale jsem mladý, takže zatím žádný problém nemám,“ řekl Martin Debnar ze Šumavského triatlonu Prachatice.
Zatímco Debnar uběhl strakonickou trať za 16 minut a 40 vteřin, nejlepší žena – Olga Firsová z pražského Olympu měla čas 18:22. Sedmadvacetiletá běžkyně byla se svým výkonem spokojena: za nejhorší úsek považovala stoupání od plaveckého areálu k sídlišti 1. Máje. „Ve Strakonicích jsem běžela poprvé. Slyšela jsem, že jsou tu kopečky, ale že jsou to takové kopečky, to jsem nevěděla. Byla to pro mě náročná trať, já se kopečků docela obávám, ale zvládla jsem to,“ uvedla Olga Firsová z PSK Olymp Praha. (bob)