Strakonický hrad ožívá atmosférou doby dávno minulou.

Přehraj video
Redaktor: Robert Malota
Kamera: Zdeněk Junek

Atraktivním způsobem, jak přiblížit historii Strakonic, jsou noční prohlídky strakonického hradu. Letos se konaly již sedmou sezónu a na jejich přípravě se vedle Muzea středního Pootaví opět podíleli také členové skupin historického šermu a strakoničtí ochotníci.
Noční prohlídky každoročně vyvolávají velký zájem veřejnosti. Představují jakousi pouť časem od založení strakonického hradu až po dobu průmyslového rozvoje Strakonic ve druhé polovině 19. století. Divákům se v interiérech národní kulturní památky prostřednictvím krátkých scének postupně představují historicky doložené ale i smyšlené postavy, které jsou s tímto jihočeským městem spojeny. A tak tu můžete vidět třeba zakladatele strakonického hradu Bavora I., Jana z Rožmberka, či Jindřicha z Hradce, který se zúčastnil slavné bitvy u Sudoměře, kde bojoval proti husitům. Ale dojde i na hudební vystoupení: svojí Márince zde zahraje spisovatel František Ladislav Čelakovský a jednu z výstavních místností naplní čarovná melodie Švandy dudáka.
“My bychom tu prohlídku nemohli udělat bez party lidí, kteři tu ve Strakonicích jsou a kteří něco umějí. Především to jsou členové dvou skupin historického šermu Markýz a Vendetta, kteri nás provazejí všemi prohlídkami. A potom jsou to ochotníci ze spolku Čelakovský, protože bez nich, jak už jsem říkal, bychom nemohli zvládnout ty noční prohlídky,” poděkoval ředitel Muzea středního Pootaví Miroslav Špecián.
Kouzlo nočních prohlídek spočívá v několika věcech. Jednou z nich je bezprostřední kontakt herců s publikem. To sice vyžaduje velmi dobrou znalost role, ale na druhé straně se účinkujícím mnohem snáze navazuje kontakt s publikem.
“No, tak pokud jsou ti divadelníci trošičku zkušení, tak jim to nevadí, ten přímý styk s publikem. Já si myslím, že je to daleko lepší, než když je to jako z hlediště. Samozřejmě člověk musí perfektně znát text a trošičku se chovat jako ta postava, kterou hraje,” vysvětlil Jan Tříska z divadelního spolku Čelakovský.
Vyvrcholením každé noční prohlídky je šermířský souboj probíhající na druhém hradním nádvoří. Pod potemnělým nebem jsou k vidění často napohled krkolomné kousky členů skupin historického šermu Markýz či Vendetta. Zeptali jsme se proto, zda vystoupení není třeba nebezpečné pro diváky?
“Ne, vůbec ne. Právě se připravujeme tak, aby to nebezpečné nebylo. Všechny ty akce jsou předem nacvičené. Scénář je jasně daný. A co se týká času: cvičíme to na trénincích. Tady vystupujeme zhruba deset minut, takže to zase není tak úplně náročné,” vysvětlil Tomáš Jiřík ze skupiny historického šermu Vendetta
Ředitel Muzea středního Pootaví Miroslav Špecián předpokládá, že noční prohlídky budou na strakonickém hradě pokračovat i v příštích letech. Vzhledem k tomu, že v roce 2010 skončí další etapa rekonstrukce hradního areálu, existuje i možnost prodloužení návštěvnického okruhu při této akci – třeba o prostory černé kuchyně.
“Velmi rádi bychom rozšířili, ale zatím nedokážeme říct, zda to bude technicky možné, protože jsou tam úzké průchody. Tam by byly určité problémy. Ale velmi rádi bychom se vrátili k tomu, co se tu odehrávalo před šesti či sedmi lety, kdy se poslední šermířský souboj skutečně odehrával na třetím nádvoří u branky. Samozřejmě bychom návštěvníkům rádi ukázali také černou kuchyni a chlebovou pec i s přilehlým dvorkem v nočním světle. Ale zatím ještě nedokážu říct, jak to bude technicky vypadat,” dodal Špecián.