Strakonický hrad se stává unikátním multikulturním centrem

Přehraj video
Redaktor: Robert Malota, Regina Auterská
Kamera: Miloš Roubal
Rozsáhlá rekonstrukce strakonického hradu, která začala před čtyřmi lety a dosud stála desítky miliónů korun, zatím běží podle plánu. A už teď je zřejmé, že zejména milovníci historie, kultury a umění se v blízké budoucnosti mohou těšit na komplexně opravenou památku s mnoha návštěvnickými lákadly.
Město Strakonice, které je vlastníkem větší části hradního areálu, od roku 2005 vložilo do rekonstrukce jednotlivých nemovitostí zatím bezmála 175 miliónů korun. Z toho bylo asi 95 miliónů přímo z obecní pokladny a přibližně 80 miliónů se podařilo získat z různých fondů. Viditelným změnami k lepšímu prošel strakonický hrad už v letech 2005 až 2007. Letos začaly další dvě etapy, které vyvrcholí v příštím roce. Zahrnují zejména rekonstrukci střechy a fasády severního křídla hradu, dále přestavbu někdejší sýpky na víceúčelový sál a výstavní sálky, úpravu reprezentačních prostor i kanceláří Muzea středního Pootaví a obnovu černé kuchyně. „Musím po pravdě říct, že město je velice spokojeno s průběhem rekonstrukčních prací na strakonickém hradě. Musím pochválit spolupráci s národním památkovým ústavem i s oběma stavebními firmami," uvedla Ivana Říhová, místostarostka Strakonic.
Právě památkáři jsou postupem rekonstrukčních prací hradního areálu nadšeni. Například Ondřej Šefců z Národního památkového ústavu v Praze připomíná, že příští rok skončí rekonstrukce severního křídla hradu a naplní se tak projekt komplexního a celoročního využití této památky pro lidi rozmanitých zájmů a různého věku, od dětí přes dospělé až po seniory. „Strakonický hrad je velmi dobrým příkladem toho, jak lze naplnit rozsáhlý areál historické památky a vložit do něj nejen takové ty tradiční funkce jako je muzeum, ale i funkce v podstatě moderní, jako je třeba víceúčelový sál s možností konání různých kongresů,“ upřesnil Ondřej Ševců z Národního památkového ústavu Praha.
K velkým turistickým lákadlům by podle Ondřeje Šefců mělo patřit zpřístupnění černé kuchyně, na jejíž obnově se v minulých měsících pracovalo. „Je to velmi dobře dochovaná černá kuchyně, která je tak prokouřená, že v ní lze krásně načichat dobovou atmosféru. Existuje reálná představa, že v této kuchyni by se znovu mohlo péct - třeba chleba. Bylo by to velice atraktivní a přispělo by to k dalšímu zvýšení návštěvnosti strakonického hradu,“ dodal památkář Ondřej Ševců.