Studenti chtějí s formulí dojet až na mistrovství světa


Kdo z kluků by někdy nechtěl být pilotem pořádného závodního auta a stát se nejrychlejším na celém světě.… Myslíte, že je to jen utopie? Kdepak! Na splnění tohoto dětského snu v poslední době intenzivně pracují studenti strakonické průmyslovky. Vůbec jim přitom nevadí, že jejich soutěžní stroj váží něco málo přes padesát gramů a že délka jedné závodní jízdy se počítá v desetinách vteřiny.
Do mezinárodní vzdělávací soutěže Formule 1 ve školách se studenti Vyšší odborné, Střední průmyslové a Střední školy řemesel a služeb ve Strakonicích zapojují letos už popáté. Jejich úkolem, stejně jako každého dalšího týmu, je navrhnout a následně i z balsového dřeva vyrobit model formule, který pak prochází testováním a účastní se národních závodů či -v případě vítězství - také světového finále. Vloni skončil strakonický tým třetí v České republice, tento rok chce být ještě lepší. „Pro letošní rok je naším cílem první místo na mistrovství republiky. Ale je to pořád s otazníkem. Uvidíme, jak se nám bude dařit a jaké problémy nás letos postihnou,“ řekl Jan Narovec, manažer ST Racing týmu.
Cesta k vavřínům ovšem ani v tomto případě není snadná. Strakonický tým ST Racing tvoří celkem pět studentů: designéra Kristýna Hlaváčová, konstruktéři Dominik Starý a Jakub Chán, výrobní technik Adam Ježek a manažer Jan Narovec. Ti všichni se projektu Formule 1 ve školách věnují už několik měsíců. Například jen samotné modelování ve speciálním programu jim zabralo bezmála čtvrt roku. „Větší důraz jsme tentokrát dali na aerodynamiku, protože v minulých ročnících se ST Racing snažil napodobovat skutečnou formuli, což stačilo na třetí místo. Ale letos bychom chtěli výš, takže jsme vsadili víc na aerodynamiku a doufáme, že se to vyplatí,“ uvedl konstruktér Jakub Chán.
Model formule 1 měří asi dvacet centimetrů. Zatímco ložiska, osičky a materiál na kolečka si studenti obstarávají sami, bombičky s oxidem uhličitým, kterých se při testovacích jízdách a trénincích spotřebují stovky, dodává organizátor soutěže. Samotný základ vozu je z balsového dřeva. „Balzové dřevo je velice lehké. Výsledná váha formule musí být do 55 gramů a samozřejmě čím bude lehčí, tím bude i rychlejší na dráze,“ vysvětlil Jakub Chán.
Republikové mistrovství Formule 1 ve školách se jede na přelomu května a června. Strakonický tým, doplněný ještě hosteskami a dokonce i maskotem, protože se hodnotí například i úroveň propagace, bude chtít v Plzni dosáhnout historického úspěchu. Když opravdu zvítězí, vypraví se na podzim do Abú Dhabí ve Spojených arabských emirátech, kde se chystá světový šampionát, a to i za účasti skutečných pilotů formule 1. A pokud tenhle sen nevyjde? Bude to přinejmenším dobrá zkušenost, kterou lze uplatnit při budoucím studiu nebo i v zaměstnání. „Takový projekt nám do budoucna rozhodně dává hodně zkušeností. Ať už jde o návrh formule nebo i o její samotnou výrobu,“ zdůraznil Jan Narovec.
(bob)