Studenti vyhráli český šampionát soutěže Formule 1 ve školách


Skvělého úspěchu dosáhli studenti Vyšší odborné, Střední průmyslové a Střední školy řemesel a služeb ve Strakonicích. V mezinárodní vzdělávací soutěži Formule 1 ve školách se stali českými šampióny a mají šanci zúčastnit se mistrovství světa v Abú Dhabí.
Po loňském třetím místě se studenti strakonické průmyslovky konečně dočkali. V Plzni, kde se domácí mistrovství modelářské soutěže jelo, neměli konkurenci a středoškolské závody ovládli nejenom v celkovém hodnocení, ale vyhráli rovněž Pohár konstruktérů stejně jako kategorii, která určuje nejrychlejší model na dráze. Tým ST Racing ve složení Kristýna Hlaváčová, Dominik Starý, Jakub Chán, Adam Ježek a Jan Narovec, který pro Plzeň ještě doplnily dvě hostesky a maskot, si proto oslavy náležitě užíval. „Jsme šťastní. Bylo to velké nadšení. Už vloni jsme si to strašně přáli, bohužel to nevyšlo, těsně jsme skončili na třetím místě. Takže letos obrovský úspěch a máme z něj obrovskou radost,“ uvedl Jan Narovec, manažer ST Racing týmu.
Stejnou radost jako členové vítězného týmu má z dosaženého výsledku pedagog strakonické průmyslovky a vedoucí projektu Milan Samec. Ten se soutěží zabývá už šest let, tedy od jejího začátku v České republice. S jádrem mistrovského týmu pracoval Milan Samec na projektu formule už tři roky, takže může posoudit, co o jeho vítězství rozhodlo. „Určitě to byly zkušenosti, které jsme posbírali za tři roky , ale hlavně to byla vůle, odhodlání a sen vyhrát mistrovství České republiky a podívat se na mistrovství světa do Abú Dhabí ve Spojených arabských Emirátech,“ uvedl Milan Samec.
„Celkové rozdělování postů, práce v týmu, dílčí úkony jednotlivých členů byly na nejvyšší úrovni v celé soutěži. A to bylo asi tím klíčovým rozdílem mezi námi a ostatními týmy…,“ doplnil Jan Narovec.
Odměnou za výhru, která byla podložena dlouhodobou prací, jsou vedle získaných zkušeností rovněž některé bonusy. Například všech pět členů týmu získalo stipendium na University of New York in Prague na tříletý bakalářský program. A vedle toho i právo účasti na světovém šampionátu v Abú Dhabí. Jenže právě v tomto ohledu došlo ke komplikacím. Zatímco až do loňska měli čeští šampióni účast na mistrovství světa včetně dopravy zdarma, letos u nás docházelo ke změně organizátora, který tentokrát náklady na pobyt a cestu neuhradí. Svého snu, podívat se do Spojených arabských emirátů a poměřit síly se světovou konkurencí, se strakonický tým přesto nevzdává. „Takže se chystáme oslovit velké firmy a nadnárodní společnosti s nabídkou reprezentace našeho týmu a propagace jejich jména ve světě v Abú Dhabí tak, abychom mohli odletět,“ řekl Milan Samec.
(bob)