Zajímáme se o minulost, protože nám není lhostejná naše budoucnost. Takový vzkaz vyslali studenti strakonického gymnázia, kteří v areálu této střední školy připravili netradiční výstavu na téma Totalita.
Podivný tvor, jenž nenasytně roztahuje chapadla moci a v jednom z nich drží podbízivou masku, která do okolí chrlí různá rádoby vznešená hesla. Avšak skutečná tvář této bytosti je tragicky krvavá…. Tak si Totalitu ve výtvarném pojetí představuje osm studentů gymnázia ve Strakonicích, kteří alegorickou skulpturu vytvořili a minulý týden představili svým spolužákům. Téma expozice, kterou doplňují výtvarná díla dalších gymnazistů, je podle autorů výstavy stále aktuální a může mít i jinou podobu, než jakou měl nacismus či komunismus. „Tady to nebezpečí pořád je. A lidé by nad tím stále měli přemýšlet a dávat si pozor,“ zdůraznil student Jan Mrázek, spoluautor projektu.
Jedním z podnětů, který studenty inspiroval, byla jarní výstava ve Šmidingerově knihovně nazvaná Stopy totality. Vytvořili ji středoškoláci z různých míst České republiky. Strakoničtí gymnazisté se tomuto tématu rozhodli dát jiný, výtvarný rozměr. Z pedagogického sboru aktivitu studentů zaštítil Miroslav Žitný, jehož potěšilo, že i mladí lidé mají potřebu vyjadřovat se k natolik vážným otázkám, jako je problematika totalitních režimů. „To je pro pedagoga velice motivující do další práce. Se studenty velice rád spolupracuji a je pro mě ctí, že tento projekt teď můžeme i dál rozvíjet,“ řekl Miroslav Žitný.
Studenti strakonického gymnázia svým alegorickým výtvarným počinem nechtějí vrstevníky pouze varovat. Projekt na téma Totalita by měl v dohledné době pokračovat a nabídnout určité řešení. „Chceme tomu dát optimistický závěr. Závěr v tom, že pomocí morálky a slušnosti se lze z područí totality dostat. Ještě nevíme, jak to přesně uděláme, ale tento projekt se bude dál rozvíjet, až dojde k jeho pointě,“ dodal Jan Mrázek. (bob)