Studentský majáles se po pěti letech vrátil do Strakonic

Přehraj video
Redaktor: Regina Auterská
Kamera: Jaroslav Landsinger
Oslavy 90. výročí založení gymnázia ve Strakonicích byly pro letošek uzavřeny třetí a poslední akcí. Po dni otevřených dveří s reprezentačním plesem a galakoncertu gymnaziálního pěveckého sboru zakončil oslavy studentský majáles s happeningem.
V pátečním odpoledni se na pochod městem vydal průvod studentů, kteří byli stylizováni do různých dějinných období. Proč se jako první divákům představili staří Římané, vysvětlil představitel Césara - Filip Šimek z 2. C: "Je to odkaz na rok 1947, kdy naše gymnázium pořádalo majáles poprvé a bylo to právě v duchu římského vojska a Césara."
Jednotlivé třídy chronologicky představovaly výrazné etapy minulého století. Studenti si tak mohli například vyzkoušet to, co dnes znají jen z filmů - například bramborovou brigádu. Andrea Trávníčková ze 3. B, která na majálesu představovala jednu z účastnic brigády připustila, že kdyby měla tu šanci, určitě by na bramborovou brigádu jela. Branné cvičení, Beatlemanie, Pionýři, Spartakiáda či Lyžařské a vodácké kurzy, na to vše mohli přihlížející diváci zavzpomínat díky dobově oblečeným studentům. Shánění jednotlivých kusů oblečení přitom nebylo zas až tak snadné. To potvrdil i Pavel Nejedlý ze 3. A, která představovala éru pionýrů: "Část oblečení jsme sháněli po rodinách a známých a část oblečení, například kravaty, jsme si vyráběli sami." Na jeden den se tak studenti ocitli v jiné době, poslouchali tehdejší hudbu a vyzkoušeli si dobové oblečení. "Mně se tahle móda líbí, je barevná, a klidně bych ji nosila," užívala si majáles Regina Rejžková z 1. A, jejíž tématem byla Beatlemanie. Správnému majálesu samozřejmě nechyběl ani král s královnou. Poté, co byli zvoleni, nasedli do kočáru a uzavírali slavnostní pochod městem. Představení jednotlivých tříd na strakonickém Podskalí pak sledovali z trůnů v první řadě. A co sliboval novopečený král Miroslav Homola ze 3.C studentům? "Chtěl jsem pro ně výjimečnosti na škole, například točené pivo v bufetu nebo spánek po každém obědě. Zkrátka aby můj předvolební program byl legrační." Historie gymnaziálních majálesů je letitá. Po prvním, který byl v roce 1947, se další konal až po dlouhých třiapadesáti letech - tedy v roce 2000. Další pak následovaly v pětiletých cyklech. Zda škola dodrží pětileté období i pro pátý majáles, byla poslední otázka pro ředitele strakonického gymnázia. "Rádi bychom tuto tradici dodrželi, bylo by to ideální. A také bychom se tak dostali i na stoleté výročí v roce 2020," doufá Miroslav Hlava.