Technologické novinky usnadní práci na čistírně odpadních vod

Přehraj video
Probíhající intenzifikace čistírny odpadních vod ve Strakonicích především renovuje a rozšiřuje stávající technologické zařízení a přináší také mnohé technologické novinky. Ty by měly například usnadnit práci obsluze nebo snížit vypouštěný objem pouze mechanicky vyčištěné vody, která se při prudkých deštích odlehčuje z čistírny do řeky.
Vysvětlit podrobně celý proces zpracování odpadních vod v čističce by vydalo alespoň na tři reportáže. V následujících minutách Vám proto alespoň přiblížíme dvě novinky, které zkvalitní průběh čištění odpadních vod. Tou první je lapač tuků. Doposud se tuk z kanalizace hromadil v prostoru zvaném lapák písku. Zde se tuk díky cirkulaci vody nabalil na zrnka písku a tvořil koule na hladině vody. Ty se musely z hladiny odstraňovat ručně. „Lapač tuků pomůže obsluze tak, že pracovníci nebudou muset ručně vytahovat tuk, který je zachycen v lapáku písku, ale bude to za ně dělat čerpadlo, které bude zachycený tuk čerpat z jímky do kalového hospodářství, kde skončí ve vyhnívacích nádržích a přemění se na bioplyn a na kal,“
vysvětlil jednu z novinek technolog Luděk Míka.
Kapacita zmíněných vyhnívacích nádrží je omezená. Vyhnívací nádrže kalu na strakonické čističce nejsou schopné oddělovat vodu z kalu během vyhnívání a tudíž je důležité, aby se do nádrží dostal co možná nejhustší kal. Protože čím je menší poddíl vody, tím je kal zpracován kvalitněji, doba vyhnívání se prodlouží. Tomu napomůže další novinka. „Kal, který budeme zahušťovat na rotačních zahušťovácích, bude mít vyšší podíl sušiny a tudíž do kalového hospodářství půjde míň vody, protože podíl kalu z aktivace bude větší než z usazovacích nádržích,“ dodal Luděk Míka.
Pokud přijdou ve Strakonicích prudké přívalové deště, čistírna zvládne zpracovat vodu pouze do určitého přitékajícího množství . Pokud je tento průtok překročen, je část vody z přívodního kanalizačního sběrače přímo odlehčována do řeky. Dešťová voda, která je přivedena na čistírnu, je vyčištěna mechanicky a větší část i biologicky. Voda, kterou nelze vyčistit na biologickém stupni čistírny, je po mechanickém vyčištění vypuštěna do řeky. Zvýšení podílu biologicky vyčištěných dešťových vod mají pomoci nové dešťové zdrže.
„Díky dešťovým zdržím nebudeme vypouštět znečištěnou vodu do Otavy při každém větším dešti, protože se ve zdržích zachytne většina dešťových vod a když déšť ustane, budeme vody čerpat zpátky do procesu a vyčistíme je dodatečně,“ objasnil princip dešťových zdrží pracovník Technických služeb Jindřich Vondřička.
Intenzifikace čistírny odpadních vod, která je v současnosti největší investiční akcí ve Strakonicích, se pomalu chýlí ke konci. „Podle předpokládaného harmonogramu by měly být práce dokončeny 23. prosince a přímo na to navazuje zahájení zkušebního provozu čistírny jako takové,“ řekl ředitel Technických služeb Strakonice Luděk Němejc. (reg)