Teplárna chystá modernizaci kotlů za půl miliardy

Přehraj video
Strakonickou teplárnu čeká v dohledné době modernizace dvou kotlů. Bezmála půlmiliardová investice by se však výraznějším způsobem neměla promítnout do konečné ceny tepla pro spotřebitele. Představitelé teplárny s rozvojovými plány seznámili minulý týden strakonické zastupitele při jejich březnovém jednání.
Současné teplárenské kotle K 1 a K 2, které byly uvedeny do provozu v roce 1954, zhruba před čtvrtstoletím prošly první rozsáhlejší rekonstrukcí. V této době už ale jejich technologie roštového spalování nesplňuje přísné limity ochrany životního prostředí, které začnou platit po roce 2013. Navíc postupně končí výroba paliva pro tento druh kotlů, kterým je hnědé uhlí typu ořech, takže by teplárna musela nakupovat mnohem dražší těžký topný olej. Naopak modernizované kotle budou založeny na technologii fluidního spalování, přičemž dokáží spálit až deset procent čisté ekologické štěpky. „Tato modernizace umožní to, že teplárna Strakonice bude připravena plnit nejpřísnější limity i po roce 2020,“ zdůraznil František Kutheil, odborný ředitel pro techniku Teplárny Strakonice.
Modernizace dvou teplárenských kotlů, která by měla být hotova zhruba do dvou let, podle předběžných odhadů vyjde na téměř půl miliardy korun. Teplárně se už podařilo získat dotaci ze Státního fondu životního prostředí, která tvoří 36 procent celkových nákladů. Přibližně patnáct procent uhradí teplárna ze svých peněz a na zbylou částku, nejvýše však do 300 miliónů, si Teplárna Strakonice musí vzít úvěr. František Kutheil přitom řekl, že investice by neměla mít negativní vliv na cenu tepla pro spotřebitele: ta by nadále měla růst jen při zvyšování cen paliva na trhu. „Je předpoklad, že společnost by se s výší úvěru vyrovnala. Jsou vytvořeny podmínky k tomu, že do roku 2020 až 2022 by se mělo podařit tento úvěr splatit bez toho, aniž by došlo k razantnímu nárůstu ceny,“ řekl František Kutheil. (bob)