Teplárna provádí největší investice ve své historii

Přehraj video
Teplárna Strakonice letos zahájila nejrozsáhlejší investice ve své historii, a to zhruba za šest set milionů korun. Na druhou stranu díky modernizaci ušetří na povolenkách za výrobu tepla a elektřiny. Ty jsou zatím zdarma, ale už od roku 2013 se začnou postupně zpoplatňovat, což by mohlo teplárnu dostat do krizové finanční situace. Největší akcí v 57leté historii teplárny Strakonice je letošní rekonstrukce kotlů za 472 000 000 Kč. Dosáhne se díky ní vyšší účinnosti při spalování. Tím, že se spálí méně uhlí, sníží se počet nutných povolenek. Na kotle je přislíbená dotace zhruba 172 000 000 korun.
„Druhá největší akce v historii teplárny je akce Sever, která znamená náhradu parních rozvodů teplovodními rozvody v severní části města. A souběžně s tím probíhající druhá etapa rekonstrukce parovodů na Velkém náměstí. Tam ty náklady, pokud je sečteme, se pohybují až do roku 2013 do výše 80 milionů korun,“ řekl generální ředitel teplárny Aleš Seitz. Akce přitom budou dotovány ze strukturálních fondů EU a státního rozpočtu v rámci projektu "Rekonstrukce parovodů na území města Strakonice".
Smyslem investic na náměstí a v severní části města je snížit ztráty v rozvodech tepla. Původní parovody na náměstí z roku 1954 měly klasickou izolaci, položeny byly buď v kanálu, nebo v chráničce, a jejich ztráta byla často vysoká, zhruba okolo tří až pěti gigajoulů na metr za rok. „Ten smysl byl připravit teplárnu na velice složité období let 2013, kdy začíná třetí národní alokační plán, co se týče emisí, emisních povolenek, a potom na rok 2016, kdy má začít působit nový zákon o ochraně ovzduší, který zpřísní emisní limity,“ upozornil Seitz.
Na náměstí se vyměňují tři parovody. Jeden vede od lékárny do Bavorovy ulice a napojuje se na existující vakuový rozvod. Druhý vede k výměníkové stanici na Stráži a třetí k šachtě v ulici Kochana z Prachové. Nové parovody mají úplně jinou technologickou konstrukci. Kolem potrubí je druhý obal a mezi tím je vytvořené vakuum. Hlavní inženýr rozvodu tepla Miloš Hynek vysvětlil: „Vakuum, které je v meziplášti dvou potrubí, nepřenáší teplo, a tím pádem je ta izolace velice kvalitní. Vakuum snižuje ztráty o 20 až 30 % proti původnímu rozvodu.“
Na severu města se zavádí teplovodní vytápění, a to v oblasti severně od náměstí, která je ohraničená ulicemi Mírová a Radomyšlská a ulicemi Husova a A. B. Svojsíka. „Celá oblast bude zásobována ze dvou výměníkových stanic, první výměníková stanice bude v ulici Zahradní, ta je stávající, proběhnou tam pouze úpravy, a nová výměníková stanice bude v areálu nemocnice Strakonice. Z těchto výměníkových stanic bude probíhat zásobování celé oblasti, přičemž každá z výměníkových stanic bude schopná pokrýt šedesát procent potřeby tepla celé oblasti v případě výpadku druhé stanice,“ uvedl manažer projektu Sever Václav Kotlík.
Tímto se ale v severní části města nad parkem ruší parovodní vytápění a proto je souběh prací s Velkým náměstím důležitý. „Dojde k propojení a zokruhování hlavních parovodních řádů, právě tím, že akce ‚Zrušení parovodu na Severu‘ nám parovody nad parkem zruší. Tohle bude vlastně jediná trasa zokruhování parovodů,“ zdůraznil Hynek.
Práce na náměstí se teplárně prodraží kvůli odvolání proti výstavbě nové rampy. Generální ředitel teplárny je přibližně vyčíslil: „V tomto okamžiku si myslím, že vícenáklady se v našem případě budou pohybovat někde mezi pěti sty až osmi sty tisíci korunami.“ Z poslední výroční zprávy Teplárny Strakonice vyplývá, že v minulém roce financovala investiční akce přesahující 62 milionů korun a z toho bylo 24,5 milionů použito na připojení nových zákazníků. (mav)