Tip na prázdninovou pochoutku: chleba z pece

Přehraj video
Víte, jak se peklo v klasické peci? Na tuto otázku by v době supermarketů a automatických pekáren jen málokdo uměl odpovědět. Vypravili jsme se proto za Augustinem Sobotovičem, mistrem pekařským, který nám svoje umění předvedl v hoslovickém mlýně. Může to být třeba recept na jednu prázdninovou pochoutku.
Je krátce po osmé hodině ranní. Augustin Sobotovič dřevem roztápí neboli „vystrojuje“ pec hoslovického mlýna. Řežavé uhlíky rovnoměrně rozhrnuje, aby se pec po celé délce vyhřála. To trvá zhruba tři až čtyři hodiny. Mezitím si pekař připravuje těsto – kvásek, mouku, sůl. Ruční míchání vyžaduje silné svaly a dobrou výdrž. Těsto pak nechá třicet minut odpočinout, aby nakynulo. „Požehnáme se, protože nikdo si už v dnešní době neuvědomuje, co je třeba udělat předtím, než ten výrobek k nám přijde na stůl,“ vysvětluje Augustin Sobotovič.
Před válením chleba je nutno dobře vymoučit ošatky, aby se těsto nelepilo na jejich povrch. Naválené těstové bochníky pak sázíme do ošatek a necháme je ještě chvíli dokynout.
A vracíme se k peci. Když je pořádně vyhřátá, uhlíky vyhrabeme ven. Vnitřek pece se vymete nejprve nahrubo, pak znovu mokrým hadrem, což upraví teplotu pece na správnou hodnotu. Ta by se měla pohybovat v rozmezí od 230 do 240 stupňů Celsia.
Pokud je všechno v pořádku, můžeme sázet syrové bochníky na dřevěnou lopatu. A pak už zbývá jen čekat. Od zatopení uplynulo zhruba pět hodin a domácí chleba z pravé kamenné pece je hotov. Teď už jen můžeme nosit na stůl. (bob)