Tragický pád letadla neohrozí budoucnost letiště

Přehraj video
Redaktor: Robert Malota, Regina Auterská
Kamera: Jaroslav Landsinger

K nejtragičtější nehodě v historii Aeroklubu Strakonice došlo v neděli 16. srpna dopoledne. Krátce před desátou hodinou v zadní části Podskalí u dráhy vodních slalomářů havaroval jednomotorový letoun Cessna. V troskách našli smrt tři dospělí lidé včetně pilota, desetiletá dívka byla vážně zraněna. Osudnou neděli trávila paní Eva Trojanová další ze slunečných víkendových dnů na zahradě u své chaty, která leží na pravém břehu Otavy mezi Dražejovem a Strakonicemi. Během chvíle se však poklidné prázdninové dopoledne proměnilo v drama.
„Bylo to těsně před desátou hodinou, právě jsem pod stromem snídala. Tady letadla létají často, ale tohle byl specifický zvuk. Bylo slyšet letadlo, pak jako když kácíte stromy a potom šílená rána, jako když něco vybouchne,“ popisuje svědkyně nehody Eva Trojanová.
Evě Trojanové se naskytl tragický pohled na trosky letounu roztříštěné o kamenitý břeh. Společně se sousedkou mobilním telefonem okamžitě zavolala tísňovou linku 155. Reakce jednotlivých složek Integrovaného záchranného systému byla blesková. Už šest minut po nehodě přijíždějí na místo městští policisté, vzápětí po nich profesionální hasiči a záchranáři – zdravotníci.
„Dispečerka vysílala vozidlo rychlé lékařské pomoci už během telefonátu, kdy bylo zřejmé, že tento výjezd je nutný, indikovaný a během hovoru určovala místo, kam mají dojet – po určení základního směru tam posádku vyslala a proto byl výjezd tak včasný,“ vysvětlil ředitel Zdravotnické záchranné služby Strakonice Martin Kubíček.
Zatímco záchranáři bojovali o život zraněné dívky, pro kterou posléze přiletěl vrtulník, na místě už byli odborníci pro zjišťování příčin leteckých nehod z Prahy. Hasiči i policisté v následujících hodinách prozkoumávali prostor tragédie. U trosek byl i vedoucí leteckého provozu Letiště Strakonice František Přibil, který potvrdil, že s službukonající dispečer s pilotem havarovaného letounu vysílačkou hovořil jen několik desítek vteřin před nehodou.
„Poslední standardní komunikace byla po větru, kdy pilot hlásí připravenost k přistání. Let probíhal v pořádku, motor běžel, ještě jsem ho sledoval. Dokonce jsme si říkali, jak jde motor perfektně. Letadlo jsme ztratili skutečně minutu před přistáním, zhruba 300 metrů před prahem dráhy 1-3 ve Strakonicích,“ říká vedoucí leteckého provozu letiště Strakonice František Přibil.
Po druhé hodině odpolední, když v korytě Otavy zůstávají již jen trosky letadla, předstupuje před novináře inspektor Ústavu pro odborně technické zjišťování příčin leteckých nehod Milan Pecník. Vysvětluje, že s největší pravděpodobností během přistávacího manévru došlo k částečné ztrátě výkonu motoru. Letadlo zachytilo o stromy na pravém břehu Otavy, a to stroj srazilo na levý kamenitý břeh. Inspektor Pecník současně zdůrazňuje, že Aeroklub Strakonice, který strakonické letiště provozuje, nehodu rozhodně nezavinil.
„Jsem přesvědčený, že letiště nemá na této nehodě žádný podíl, žádnou vinu. Takže podle mého názoru by to v žádném případě nemělo nijak ovlivnit chod a funkci letiště Strakonice,“ tvrdí letový inspektor Milan Pecník.
Navzdory tomuto ujištění odborníka vycházejí v některých médiích nepodložené spekulace, které vinu za nehodu přisuzují vedoucímu leteckého provozu ve Strakonicích Františku Přibilovi. Ten sice může dokázat, že letadlo mělo v pořádku všechny doklady, že úspěšně prošlo všemi technickými prohlídkami a že pilot měl potřebnou kvalifikaci. Přesto musí František Přibil již od tragické neděle čelit nenávistným útokům.
„Samozřejmě je velice nepříjemné, když máte anonymní nebo i přímé SMS a telefonáty, ve kterých vám lidé sprostě nadávají. Je to několik minut, co jsem obdržel velký anonymní dopis týkající se celé situace a hlavně mojí osoby. Prostě jsem odzbrojen, nemám už sílu,“ posteskl si František Přibil.
Strakonické letiště i nadále po nehodě funguje jako veřejný vnitrostátní vzdušný přístav. Přílety na strakonické Lipky stejně jako odlety z nich jsou zajištěny stálou službou. Starosta Strakonic Pavel Vondrys říká, že nehoda ze 16. srpna je sice velmi smutnou událostí, ale rozhodně by to nemělo znamenat zrušení zdejšího letiště.
„Přirovnal bych to k tomu: Pokud dojde k autonehodě, také nikdo nevolá, ať zrušíme silnice, zrušíme automobily, ale měly by se právě zlepšovat – ať už na silnicích nebo na letišti - podmínky pro to, aby se takovým událostem mohlo všemožně předejít,“ dodal starosta Strakonic Pavel Vondrys.