U psychotestů neprošel první vybodovaný řidič

Přehraj video
Novela silničního zákona po prvních třech měsících platnosti přinesla své ovoce i na Strakonicku. Prvních osm vybodovaných řidičů podstupuje povinné psychologické vyšetření a policisté zaznamenali větší používání pásů a dětských autosedaček.
Strakonicko už má prvního vybodovaného řidiče, který neprošel u povinného psychologického vyšetření. Právě zavedení psychotestů u motoristů, kteří nasbírali dvanáct trestných bodů, je největší novinka, která platí díky novele silničního zákona od prvního srpna. Jedinou akreditovanou psycholožkou pro tato vyšetření na Strakonicku je vedoucí manželské poradny Adéla Doležalová. U prvních čtyř vyšetřených lidí dovolila vrátit řidičský průkaz ve dvou případech, třetí získal průkaz jen pod podmínkou opakování psychotestů za rok a čtvrtý člověk tzv. neprošel. "Byl v podstatě psychosociálně nezralý a auto v jeho rukách by opravdu znamenalo být zbraní, takže proto jsem nedoporučila vrácení řidičského průkazu," vysvětlila klinická psycholožka.
Na další čtyři hříšníky pak čekalo psychologické vyšetření v tomto týdnu. Celkem tedy do prostor manželské poradny ve Strakonicích kvůli navrácení řidičského průkazu přišlo už osm mužů. Nebyla mezi nimi jediná žena. A ještě jednu věc měli společnou: "U všech řidičů k vybodování došlo vlivem alkoholu," dodala Doležalová.
Nasbírání plného počtu trestných bodů se řidič dozví z doporučeného dopisu. Trestem je dvanáctiměsíční lhůta, při které motorista odevzdal průkaz a má celý rok zákaz řízení. Teprve poté má právo žádat průkaz nazpět, což od 1.sprna znamená nejen úspěšně absolvovat autoškolu, ale i zmíněné psychotesty. Nezáleží na tom, kdy k vybodování došlo, ale kdy si o navrácení průkazu požádal. "Je to tak. Záleží, kdy si ten řidič, který dosáhl dvanácti bodů, přijde požádat o vrácení řidičského průkazu. Pokud to stihnul před tím prvním srpnem, tak psychotesty absolvovat nemusel," uvedla pracovnice Městského úřadu Strakonice Drahomíra Dolenská.
V době natáčení reportáže evidoval strakonický odbor dopravy 127 vybodovaných osob. Ze statistiky také vyplývá, že po zavedení novely na Strakonicku klesl počet bodově postihovaných řidičů. Letos jich od srpna do 25. října bylo 431 a loni 622. Projevilo se i to, že bodové postihy jsou tvrdší: na Strakonicku loni připadly na každého potrestaného průměrně dva body a nyní jsou to body tři. Tato statistika také ukázala, že preventivně zatím funguje zpřísnění bodů za nepoužití bezpečnostních pásů a autosedaček, počet těchto přestupků klesl na Strakonicku z 299 na 196. "To hodnotíme jako pozitivní, že došlo ke snížení těchto přestupků. A pokud to bude trend, který bude pokračovat, tak to jedině uvítáme do budoucna," poznamenal vedoucí dopravní policie Strakonice Petr Kukrál.
Stav svého trestního obodování se řidičům určitě vyplatí sledovat. "Řidiči nás mohou navštívit na odboru dopravy městského úřadu ve Strakonicích s občanským průkazem a na základě jejich ústní žádosti jim rádi sdělíme, jak jsou na tom s bodovým hodnocením," řekla Dolenská. Tato informace je zdarma. A bodový stav lze navíc snížit absolvováním školení bezpečné jízdy. To už je ovšem služba placená. (mav)