Výstava ukazuje život za 2. světové války

Přehraj video
Zajímavým pohledem do jednoho z nejdramatičtějších období české historie je nová výstava Muzea středního Pootaví. Expozice přibližuje život ve Strakonicích mezi válečnými lety 1939 až 1945.
Nemusíte mít zrovna stroj času, abyste se vrátili sedmdesát let zpátky v českých dějinách. Stačí jen navštívit jednu z muzejních místností strakonického hradu. K vidění jsou zde rozličné předměty spojené s dobou Protektorátu Čechy a Morava: dobový tisk, fotografie, letáky s různými vyhláškami, propagandistické i úřední dokumenty, školní vysvědčení, ale třeba taky četnická uniforma nebo rozhlasový přijímač s cedulkou, která upozorňuje, že poslech německé Říši nepřátelských stanic se přísně trestá. „Čerpali jsme především z našich muzejních sbírek, přispěli nám i zdejší soukromí sběratelé, další občané a ostatní muzea či archivy…,“ uvedla Blanka Jirsová z Muzea středního Pootaví.
Autoři výstavy, kteří expozici připravovali od loňského podzimu, vedle dobových předmětů připravili rovněž několik informačních tabulí, které přehledně popisují situaci na Strakonicku za války z hlediska různých témat. A tak se návštěvník například dozví, co v této době vyráběly největší strakonické firmy, kdo se stal obětí německého teroru, jaká byla kultura za Protektorátu či která místa okresu se stala cílem spojeneckých náletů. Součástí výstavy je i malý improvizovaný kinosál s původními filmovými dokumenty. „Součástí této projekce jsou válečné týdeníky, dobový film Ve stínu strakonického hradu a projekce zahrnuje také válečné kinoreklamy, které se promítaly ve volyňském kině,“ dodala Blanka Jirsová. (bob)