Výstava v muzeu představuje několik evropských umělců

Přehraj video
Redaktorka: Regina Auterská
Kamera: Jaroslav Landsinger
Umění z celé Evropy na jednom místě. I takto bychom mohli charakterizovat ojedinělou výstavu Evropská setkání, která je až do konce října k vidění na strakonickém hradě.
Muzeum středního Pootaví zahraničního autora nehostí poprvé. Přesto je projekt Evropská setkání ojedinělý. V minulosti se zde nikdy nesešlo tolik umělců s odlišným zaměřením. Někteří z nich navíc netvoří ve své rodné zemi. Vyvstala zde proto otázka, nakolik může být Čech působící v zahraničí ovlivněn tamní atmosférou a naopak. Změní pobyt u nás například projev britského umělce? Odpověď můžeme hledat v hlavní myšlence této unikátní výstavy, kterou shrnula kurátorka Jana Šilhanová: „Srovnat výtvarníky různých úrovní a z různých regionů a to se mě velice líbilo.“
Iniciátorkou projektu je česká malířka Jana Mašíková. I ona se řadí mezi umělce tvořící v cizině. V současnosti má tři bydliště, ve Švédsku, Francii a v Praze. Evropská setkání ale nejsou jejím prvním počinem. Ve Francii se například účastnila projektu jehož cílem bylo propojit místní umění, turismus a průmysl. Nás ale zajímalo, kde se zrodila myšlenka výstavy s mezinárodním zastoupením.
„Znám hodně lidí, protože jsem vystudovala na švédské královské akademii a na Umprum. Další známé mám z různých škol, nebo jsou to výtvarníci, se kterými jsem vystavovala. Proto jsem si řekla, že s nimi udělám internacionální Evropská setkání,“ vysvětlila iniciátorka celého projektu Jana Mašíková.
V prostorách strakonického muzea však nejsou vystaveny jen obrazy, jak by se na první dojem mohlo zdát. K vidění jsou zde dále grafiky, tapisérie, gobelíny tkané jak klasicky, tak severským způsobem, módní design a v neposlední řadě i šperky. Dlouhý seznam národností autorů umocňuje rozmanitost vystavovaných děl . Na jednom místě se totiž setkalo umění z Moldávie, Finska, Švédska, Francie, Německa, Velké Británie, Estonska a České republiky.
Jednou z českých autorek je strakonická výtvarnice Miloslava Laiblová. Ta se zde prezentuje nejen originálními, ručně vyráběnými uměleckými knoflíky, ale také speciálně vyrobenou kolekcí šperků.
„Nazvala jsem to energie tvaru, protože jsem vycházela z kruhu a ze čtverce. Inspiroval mě kruh a čtverec. Tato kolekce byla vytvořena speciálně pro tuto výstavu,“ doplnila výtvarnice Miloslava Laiblová .
Jelikož jsou Evropská setkání mezinárodním projektem se zastoupením mnoha států, zajímalo nás, zda je výstava putovní.
„V této podobě je ta výstava jedinečná, originální. Pokud se bude projekt opakovat, tak bude zase muset být přizpůsoben dalším prostorám a také budou alternováni výtvarníci, kteří budou ochotni se projektu zúčastnit, ale myšlenka by měla zůstat podobná,“ dodala Jana Šilhanová.