Ekoporadna při Šmidingerově knihovně ve spolupráci s městem Strakonice uspořádala v dubnu exkurzi pro veřejnost na dotřiďovací linku odpadů do Vydlab. Účastníci exkurze se dozvěděli zajímavé informace o tom, kde vlastně končí separovaný odpad ze Strakonic a co se s ním děje dál.
Skládka ve Vydlabech slouží k likvidaci tuhých komunálních odpadů a byla založena v roce 1993 městy Strakonice a Písek. Menší podíl na jejím založení má i společnost Recyklace odpadů a skládky. Nedílnou součástí likvidace odpadů je od roku 2004 jejich dotřiďování, které umožňuje další průmyslové využití především plastových a papírových obalů. Podle vedoucího dotřiďovací linky Václava Kučery jeho zaměstnanci ročně zpracují asi 1400 tun plastu a až 1800 tun papíru.”
Dotřiďovací linku má v pronájmu firma Odpady Písek. Na lince se třídí pet lahve bílé, modré a zelené, tvrdý plast, igelitové plachty a papír. Finančně nejzajímavější jsou bílé pet lahve, jejichž cena za tunu se pohybuje kolem 11 000 Kč.
Asi 80 procent plastového odpadu putuje do Číny, kde ho zpracovávají pro textilní průmysl. V Čechách vytříděné plasty vykupuje pouze podnik Silon pro výrobu polyesterových vláken TESIL. “Část plastů vyvážíme ještě do Německa a Rakouska, fólie do Holandska a Finska. Papír z osmdesáti procent do Polska, Rakouska a Německa," doplnil Václav Kučera. Pro vytříděný odpad z Vydlab přijede během roku až sto kamionů. (puč)