V hoslovickém mlýně se pralo na valše a v neckách

Přehraj video
Další ze zajímavých výletů do minulosti připravilo strakonické Muzeum středního Pootaví. V areálu hoslovického mlýna se zájemci tentokrát mohli podívat, jak to vypadalo, když praly naše babičky.
Středověký vodní mlýn, který stojí nedaleko Hoslovic na Strakonicku, vytvořil pro ukázky ručního praní ideální kulisu. V době, kdy nám obchody nabízejí stále dokonalejší techniku, která se vypořádá i s tou „nejzažranější“ špínou, totiž dřevěné necky a valcha působily jako skutečný anachronismus. A přitom dodnes mezi námi žijí lidé, kteří i s těmito primitivními pomocníky dokázali svou domácnost udržovat v čistotě. Proto i Lucie Kupcová, jedna z hoslovických pradlen, nejprve o pár cenných rad požádala svou babičku. „Sehnali jsme doma i starou valchu a babička mi ukázala, jak ji mám držet, jak mám mydlit prádlo,“ uvedla Lucie Kupcová z Muzea středního Pootaví.
A pak už přišlo na řadu samotné praní v neckách a na valše před zvědavým publikem. Voda se ohřívala na kamnech v mlýnské světnici a vedle pevných paží a zmíněné valchy bylo drobným pomocníkem pradlen už jen obyčejné jádrové mýdlo. Každopádně ukázky ručního praní trvaly vždy jen několik minut, pak následovala delší přestávka - vždyť ve svém důsledku to byla taková přirozená posilovna. Každopádně ani jedna z „hoslovických“ pradlen by se od automatických praček k valše vracet nechtěla. „Zlaté pračky! Nedovedu si představit, jak bych to dneska všechno skloubila dohromady,“ přiznala Lucie Kupcová. (bob)