V okolí Strakonic se opakovaně objevují černé skládky


Ve Strakonicích a jejich okolí se opakovaně objevují černé skládky. A to i přesto, že město disponuje propracovaným systémem sběru komunálního a recyklovatelného odpadu.
Okolí původní skládky V Holi, okraj lesa u hlavní silnice na Podsrpu, prostor poblíž garáží vedle hřbitova sv. Václava, polní cesta nedaleko čtvrti Habeš. Na těchto a mnoha dalších místech se dlouhodobě objevují černé skládky. Město na jejich likvidaci ročně vydává desítky tisíc korun. Jeden z nejkřiklavějších případů nedávno pracovníci odboru životního prostředí řešili u výpadovky na Třebohostice. „Veliká skládka ještě nedávno byla na západním okraji města. Její odstranění bude stát padesát tisíc korun,“ uvedla Lucie Klimešová z Městského úřadu Strakonice.
Strakonice přitom mají hustou síť kontejnerů na tříděný odpad a také dva sběrné dvory – jeden v Tovární ulici a od letoška nově i U Blatenského mostu. Sem je možné zdarma umístit téměř všechno, co lidé neupotřebí – od papírových obalů, přes plasty, kovy až po pneumatiky, elektrozařízení či bioodpad. Do nového sběrného dvora lze navíc vyvézt i starý nábytek a větve, případně za malý poplatek také stavební odpad a suť. Podle Lucie Klimešové proto autoři černých skládek jednají vysloveně nelogicky. „Když už má někdo takové věci naložené na vozíku, tak je prostě divné, že nedojede do sběrného dvora, ale odpad složí u lesa nebo do škarpy,“ kroutí hlavou Lucie Klimešová.
Pachatelé černých skládek, kterým v případě fyzických osob hrozí až padesátitisícová pokuta, se však postihují velice špatně, protože při činu je většinou nikdo nevidí. Městský úřad se proto musí spolehnout na to, že ve vysypaném odpadu objeví určité stopy, třeba fakturu či obálku s adresou. „Ale je to velice obtížné a málokdy se to povede. Bohužel,“ dodává Lucie Klimešová. (bob)