Vandalové o sobě dali vědět stříbrnými nápisy na garážích

Přehraj video
Nemilé překvapení čekalo v úterý 29. září na majitele garáží v ulicích Mírová a Mikoláše Alše. Neznámý pachatel se zřejmě v noci nudil a postříkal spreji 38 vrat od garáží stříbrnými nápisy. Jeho pozornosti neunikl ani zaparkovaný osobní automobil, který se také dočkal grafického "vylepšení". Vandalství na této úrovni není naštěstí zase až tak častým jevem.
"V současné době je největším problémem, pokud se občané vrací v nočních hodinách posilněni alkoholem, vysypávání odpadkových košů a povalování popelnic," doplnila Jana Janoutová z Městské policie.
Občas ale nepořádek do rána nevydrží, výtržníci ho za dozoru strážníků po sobě zase uklidí.
"V odhalování těchto vandalů nám velmi pomáhá kamerový systém, kdy službu konající strážník přímo na obrazovce nebo na monitoru vidí vandala, který povaluje popelnice a může tam okamžitě vyslat vyhlídku, která může tohoto člověka vyřešit," vysvětlila Jana Janoutová.
V některých případech stojí za dopadením vandalů a výtržníků také všímavost ostatních občanů, za což jim patří dík nejen městské policie. Na druhou stranu některé vandalské činy zůstávají nevyřešeny a odloženy, stejně jako případ podříznutého platanu. I zde se ale dá hovořit o jednorázové akci, soustavného ničení zeleně naštěstí ubývá.
"Vandalství se rok od roku snižuje, i když jsou nárazové případy, většinou, když se lidé odněkud vrací posilněni alkoholem, v tom případě se vandalství projeví. Co se ale krádeží týče, musím říct, že od roku 1991, kdy tuhle záležitost sledujeme, případů rapidně ubylo. Je pravda, že v letošním roce trošičku přibyly krádeže, nevím jestli to lze spojovat se současnou ekonomickou krizí, ale celkově se náklady na znovuobnovení zeleně snížily," dodal Jaroslav Brůžek z Městského úřadu.
Poslední zářijový týden proběhla ve Strakonicích Svatováclavská pouť. Ta patří svým počtem návštěvníků mezi největší akce pořádané ve městě. S tím je ale také spojeno vyšší riziko vandalství. Zeptali jsme se proto, jestli město přijalo v rámci ochrany veřejného majetku nějaká pouťová opatření.
"Musím říct, že otázka vandalství a poutě byla ošetřena už v předchozím období ve spolupráci s naším finančním odborem a provozovateli pouťových atrakcí, kdy jsme upravili smlouvu o využití toho prostoru, kde jsme ze strany životního prostředí dali určité podmínky, abychom případům vandalství předešli. Kolegové potom při kontrolách, které byli prováděny jak v průběhu poutě tak při samotném předání toho prostoru zjistili, že nedošlo k závažnému poškození zeleně, odpadních vod a podobně," dodal Jaroslav Brůžek. (reg)