Přehraj video
Redaktor: Regina Auterská
Kamera: Jaroslav Landsinger
Zatímco si školáci užívají prázdnin, v budovách strakonických školek a škol je živo. Jako každoročně probíhají v letních měsících větší či menší stavební práce a úpravy.
Dva měsíce prázdnin a volna bez dětí využila nejedna školka k opravám a rekonstrukcím. Například nové oplocení areálu se buduje kolem mateřské školy Spojařů na sídlišti Mír. U Parku zase pokračují ve výměně oken. V loňském roce byla vyměněna okna v přízemí, letos je naplánováno první patro. Celkové stavební úpravy pak probíhají ve školce Stavbařů, odkud se s koncem školního roku odstěhovala Speciální mateřská škola zřizovaná krajem. Toto stěhování proběhlo v rámci zvýšení kapacity sítě místních školek. Největší investice se ale letos dostalo školce Šumavská.
„O letošních prázdninách provádíme rekonstrukci sociálního zařízení na mateřské škole Šumavská. Jedná se o částku zhruba dva a půl milionu korun,“ doplnil Jaroslav Houska z Městského úřadu Strakonice.
Základní školy, které jsou stejně jako ty mateřské zřizovány městem, si letos od větších stavebních úprav odpočinou. Podle vyjádření pracovníků městského úřadu jsou naplánovány pouze drobné údržbové práce.
Naopak gymnázium ve Strakonicích, jehož zřizovatelem je kraj, se přes prázdniny doslova oblékne do nového hávu. V rámci krajského projektu Snížení energetické náročnosti objektů gymnázia ve Strakonicích zde probíhají zateplovací práce. Po jejich dokončení by měly náklady na vytápění klesnout o jednu třetinu.
„Projekt se týká kompletního zateplení dvou objektů ze čtyř, ve čtyřech objektech bude provedena výměna oken a dveří a na třech objektech se bude zateplovat i střecha,“ upřesnil ředitel strakonického gymnázia Miroslav Hlava.
Pokud jde o finanční hledisko, gymnázium se na celé akci podílí jen minimálně. Z celkové částky téměř 22 miliónů škola z vlastních prostředků uhradí 142 tisíc, tedy necelé jedno procento. Zbytek pokryjí dotace.
„Projekt snížení energetické náročnosti objektů gymnázia ve Strakonicích je financován z operačního programu životního prostředí, což jsou zhruba z 90 procent evropské peníze, zbytek tvoří v poměru krajské peníze zřizovatele a fondu životního prostředí,“ vypočetl Miroslav Hlava.
Ačkoliv vypadají stavební práce velmi rozsáhle, studenti se nemusí bát, že by školní rok začal o něco později. Vedení školy naplánovalo vše tak, aby stavba neohrozila začátek školního roku.
„Právě ten harmonogram, který je tady před námi, jsme dávali dohromady se stavební firmou tak, aby výměna oken a dveří proběhla během prázdnin a neovlivnila zahájení školního roku,“ uvedl Miroslav Hlava.
Dokončením tohoto projektu však nápady na modernizaci gymnázia nekončí. V plánu je například otevření infoklubu, školní knihovny, nebo vybudování velké společenské sborovny, která vznikne propojením několika doposud méně využívaných prostor.