Ve městě začíná fungovat nízkoprahové centrum


Strakonice mají nové nízkoprahové centrum. Je určeno dětem a mladým lidem, kteří jsou ohroženi sociálně nežádoucími jevy nebo se ocitají v obtížných životních situacích.
Nízkoprahové zařízení pro děti a mládež, které pod názvem Cross provozuje občanské sdružení Prevent, vzniká v bývalých dílnách Základní školy Lidická. Sociální službu začal Prevent připravovat od loňského září, v průběhu zimy došlo k úpravám vnitřních prostor a ve středu 27. března má být Cross slavnostně otevřen. Toto zařízení však mohou zájemci ve věku od 14 do 26 let využívat už nyní, byť s dočasně omezenou nabídkou aktivit a služeb.Otevřeno je od pondělí do čtvrtka mezi 14. a 19. hodinou. „Předpokládáme, že nejvíce zájemců by mohlo být ze skupiny čtrnácti až sedmnáctiletých mládežníků ze Strakonic,“ řekla Anna Němcová z Občanského sdružení Prezent.
Na rozdíl od strakonického K- centra, které je určeno zejména aktivním uživatelům drog, plní nízkoprahové centrum především preventivní funkci. Jednoduše řečeno: mladým lidem, kteří nechtějí nebo nemohou organizovaně provozovat zájmovou činnost, nabízí sice neformální ale smysluplnější využití volného času než je potulování se po ulicích nebo vysedávání v barech a hostincích. Cross svým návštěvníkům nabízí bezpečný prostor, v němž si mohou popovídat a přitom si zahrát různé společenské hry nebo stolní fotbal. „Výhodou tohoto zařízení je, že všechno je zdarma. Navíc to není jenom volnočasová zábava, ale mladí lidé se na nás mohou obrátit i ve věcech různého poradenství, informačního servisu a podobně,“ vysvětlil Petr Černý, vedoucí nízkoprahového centra.
Provozovatel Crossu po příchozích nevyžaduje žádnou registraci, přesto však několik základních pravidel platí. Například vstup mají zakázán lidé pod vlivem drog či alkoholu. Platí zákaz fyzické i slovní agrese. „Jediná sankce, kterou můžeme dát, je to, že hříšníky vyloučíme z klubu podle závažnosti prohřešku, který udělali. Pokud padnou nějaká ostrá slova, můžeme říct: běžte se uklidnit na deset minut ven. Kdyby se tady porvali, řekneme: Přijď až za týden,“ dodal Petr Černý.
Nízkoprahové centrum může současně navštívit až 15 klientů, Prevent však do budoucna plánuje rozšiřování vnitřních prostor tak, aby sociální zařízení mohly využívat i mladší děti, zhruba od 12 do 14 let. Záleží ovšem na tom, kolik peněz se na činnost centra podaří sehnat. Pro letošek občanské sdružení získalo dotaci 670 tisíc korun od ministerstva práce a sociálních věcí, skutečné náklady ale budou minimálně o polovinu vyšší. Finanční pomoc stejně jako spolupráci při hledání sponzorů přislíbilo i město Strakonice, které původně stálo u zrodu myšlenky na vybudování nízkoprahového centra. „Když na to budeme mít peníze, pak bychom rádi rozšířili provoz na více hodin nebo více dnů v týdnu a služby nabídli i další věkové skupině,“ uvedla Anna Němcová. (bob)