Ve Strakonicích zdražuje voda, teplo i odvoz odpadu


Pokud jde o provoz domácnosti, budou muset obyvatelé Strakonic v roce 2013 sáhnout hlouběji do peněženky. Zdražení se týká dodávek tepla, poplatků za likvidaci odpadu i vodného a stočného.
Lidé, jejichž dům či byt vytápí Teplárna Strakonice, si od ledna oproti loňsku připlatí o necelých šest procent více za stejné množství dodané energie. Konkrétně to bude 618,30 Kč za každý gigajoule. Průměrná domácnost tak za rok vydá navíc zhruba 1200 korun. Část navýšení sice jde na vrub jednoprocentnímu nárůstu spodní sazby DPH, ale hlavním důvodem je růst nákladů na nákup všech surovin, které slouží k výrobě tepla. „Největší zvýšení je u uhlí a u mazutu. U uhlí je to kolem patnácti procent, u mazutu asi třináct procent,“ vysvětlil Aleš Seitz, generální ředitel Teplárny Strakonice.
Od ledna 2013 se zvyšuje i poplatek za svoz a likvidaci komunálního odpadu. Na základě rozhodnutí strakonických zastupitelů je to o sedmdesát korun, tedy z dosavadních 470 na 540 korun. Ten, kdo platí přes SIPO, však ušetří třicetikorunu. Cena za likvidaci odpadu zůstávala ve Strakonicích několik let na stejné úrovni, ale mezitím vzrostly ceny pohonných hmot a tudíž i přepravní náklady. Navíc každoročně narůstá i poplatek za skládkování odpadu. Z původní zhruba stokorunové částky je to nyní už 700 korun za každou uloženou tunu. „Na druhou stranu je třeba říct, že jsme pořád ještě nepromítli veškeré náklady do odpadů jako takových. Pořád je tato činnost dotována z rozpočtu města. V této souvislosti bych chtěl apelovat na spoluobčany, aby odpad nepřestali třídit. Jinak by to znamenalo, že odpadu bude přibývat a bude to znamenat další tlak na zvýšení ceny za jeho svoz,“ uvedl Pavel Vondrys, starosta Strakonic.
Zdražení se tentokrát ve Strakonicích nevyhnulo ani dodávkám vody. Ve srovnání s rokem 2012 strakoničtí občané na vodném a stočném letos zaplatí o téměř šest korun více za každý kubík vody. Metr krychlový odebrané vody tak již od ledna stojí 82,08 Kč. Důvodem nárůstu ceny však nejsou jen vzrůstající náklady na úpravu vody, úbytek velkých odběratelů či zvýšené nájemné. „Dalším důvodem jsou i závazky ve formě investic do vodohospodářské infrastruktury, kdy město pokračuje v rekonstrukci úpravny vody Pracejovice. Dále máme za sebou rekonstrukci úpravny vody Hajská a celkovou rekonstrukci čistírny odpadních vod s některými větvemi kanalizace,“ dodal Ludvík Němejc, ředitel Technických služeb Strakonice. (bob)