Ve Volenicích uctili památku obětí transportu smrti

Přehraj video

Dramatické okamžiky z konce 2. světové války si připomněli účastníci pietního aktu ve Volenicích, který se každoročně koná pod názvem Pochod po stopách transportu smrti. Desítky žáků místní školy, organizátoři, obyvatelé Volenic i četní hosté současně položením květin a věnců uctili památku obětí nejkrvavějšího konfliktu v dějinách lidstva.
Pietní akt, který organizuje obec Volenice, tamější základní škola a Český svaz bojovníků za svobodu, je vzpomínkou na 20. dubna 1945. Ten den stál v nedalekých Katovicích od časného rána nákladní vlak převážející politické vězně z celé Evropy. Kolem deváté hodiny začal spojenecký nálet. Německé stráže se utíkaly schovat do krytů, ve vozech však zůstaly stovky lidí. „Jediný člověk, který se nebál a odvážil se pomoci těm, kteří naříkali v zavřených vagónech, byl železničář František Gál. Ten otevřel tři vagóny, ze kterých vyskákalo dvě stě svobodných lidí,“ připomněl Jaroslav Šmitmajer z Českého svazu bojovníků za svobodu.
Po skončení náletu začala honička strážných na uprchlé věžně. U osady Sloučín jsou někteří dostiženi a nemilosrdně postříleni. Šest dodnes neznámých obětí této štvanice je pochováno právě na volenickém hřbitově. Další utečence Němci zastřelili u Katovic a u Střelských Hoštic. Většina uprchlíků však za vydatné pomoci místních lidí přežila. (bob)