Velká voda napáchala škody zejména v okolí Strakonic

Přehraj video
Redaktor: Robert Malota
Kamera: Zdeněk Junek
Dramatické okamžiky, způsobené nedávnými záplavami, prožili rovněž obyvatelé Strakonic a nejbližšího okolí. Situaci u rozvodněné Volyňky a Otavy sledovala i kamera Strakonické televize.
Když se uprostřed posledního červnového víkendu spustil silný přívalový déšť, věděl Václav Kůs z Mutěnic, že je zle. Pod okny jeho domu se valily kalné vody už tak zdivočelé Volyňky. Hladina řeky začala stoupat kolem sobotní půlnoci, to nejhorší však mělo teprve přijít. Rozmočená krajina působila jako nasáklá houba, takže všechno, co teď napršelo, stékalo po povrchu do potoků a řek.
Nad ránem voda z Volyňky začala pronikat na dvůr domu pana Kůse. Naštěstí už v této chvíli na levém břehu řeky v Mutěnicích zasahovali hasiči ze Strakonic a z okolních obcí. Sypali zeminu a písek do pytlů, které kladli kolem zdí, aby živel zastavili. Z míst, kam už voda pronikla, ji odčerpávali. „Zásah hasičů byl velmi fundovaný. Člověk by sám nevěděl, co má dělat. Za to musím hasičům velice poděkovat. Byla to pomoc v pravou chvíli,“ řekl Václav Kůs.
Při ničivých záplavách v roce 2002 patřily Mutěnice k nejpostiženějším obcím na Strakonicku. Mezitím se zde prováděla různá protipovodňová opatření včetně výstavby nového mostu, takže letos byly velkou vodou bezprostředně ohroženy jen asi tři mutěnické domy. „Bylo štěstí, že se nechal postavit nový most, protože kdyby byl ten starý, tak už jsme zase po krk ve vodě a most by uplaval. Nový most funguje dobře, ale při jeho stavbě jsme ještě chtěli udělat protipovodňová opatření kolem těchto domů. Ale to nám vyškrtli, že na to nejsou peníze. A teď je tady velká voda znovu,“ uvedla Jana Uhriková, starostka Mutěnic.
Co všechno dokáže dravá řeka, je vidět o kus dál, u mutěnického jezu. Pod splavem si vodní živel doslova pohrává s kubíky polen, které Volyňka bůhvíkde strhla. A v divokém víru se točí také pneumatiky, kopací míče, plastové lahve a další předměty.
Cestou do samotných Strakonic jsou vidět zčásti zaplavené zahrádky. Pamětníci ale tvrdí, že před sedmi lety byla voda ještě asi o čtvrt metru výš. Teď už by hladina řeky naštěstí stoupat neměla. V neděli, v jedenáct hodin dopoledne, Volyňka kulminuje. Ve strakonické čtvrti Barvínkov je v tu dobu neobyčejně rušno. Divokou řeku sledují desítky lidí. Zdejší obyvatel a strakonický zastupitel Josef Štrébl připomíná, že už dávno požadoval, aby byla na okraji Barvínkova umístěna značka Zákaz vjezdu s doplňkovou tabulkou Dopravní obsluze vjezd povolen. „Teď je tady problém udělat prostor pro hasiče. Vidíte sami, jak to tu vypadá. Kdyby tady nebyli kluci z městské policie, tak je to zoufalé. Sem přijede každý. Počínaje zahrádkáři a konče čumily. Ta situace je katastrofální,“ rozčiluje se Josef Štrébl.
Emoce na Barvínkově však postupně opadají, stejně jako voda ve Volyňce, která v samotném městě výrazné škody nenapáchala. Totéž platí i pro Otavu, která kulminovala zhruba o čtyři hodiny dříve, takže se obě řeky v plné síle naštěstí nepotkaly. „Na území města jsou škody zejména při řece Volyňce, kde je patrné vymílání břehů. Ale i když samotné Strakonice nedopadly nejhůře, pak řadu vesnic v jejich okolí nebo i město Volyně postihlo zatopení spousty objektů a škody se budou muset teprve vyčíslit,“ zdůraznil Pavel Vondrys, starosta Strakonic.
Za Strakonicemi se Otava rozlévá do polí a po pár kilometrech ohrožuje několik domů ve Slaníku. Nejsou to sice záplavy srovnatelné s rokem 2002, ale i tak se nabízí otázka: Byla protipovodňová opatření, k nimž města v posledních letech přistoupila, dostatečně účinná? Strakonický místostarosta Pavel Pavel tvrdí, že ano.
„Do protipovodňových opatření se investuje celá léta, i před rokem 2002. To znamená, že Strakonice jsou celkem dobře průtočné. Samozřejmě protipovodňová opatření neskončí, protože město plánuje další projekt ve spolupráci s Povodím Vltavy, ale každá povodeň pak zanechává menší škody, než by byly, kdybychom nedělali vůbec nic,“ zdůraznil Pavel Pavel.