Vodáci by při vyšším stavu vody neměli riskovat, zvláště v okolí jezů

Přehraj video
Redaktor: Robert Malota
Kamera: Jaroslav Landsinger, archiv
Romantická Otava, která je často nazývána vodáckým rájem, se velmi rychle může proměnit v peklo. Stačí jen, když lidé, kteří se na vodu vydají, nenaslouchají radám zkušených, přecení svoje síly a ignorují varovné signály přírody.
Každoročně se na českých řekách odehrají desítky případů, při kterých se bezstarostná dovolená promění v zoufalý boj o život. K poslední takové situaci došlo v úterý 7. července u strakonického hradu, když do vířící vody pod jezem na raftu vjela šestice vodáků ze Sušicka. Tři muže a dvě ženy se podařilo zachránit, ale jeden mladík utonul a do uzávěrky tohoto zpravodajství řeka jeho tělo nevydala. O život mezitím museli bojovat také tři hasiči, kteří šli tonoucím na pomoc a převrhl se s nimi člun. Na místě zasahovali zdravotníci, prostor pod jezem prohledávali potápěči, u mostu přistál vrtulník.
To všechno přitom nemuselo být, kdyby šestice raftařů zbytečně neriskovala. S tím souhlasí i Lenka Lacinová, která ve Virtu u Strakonic už bezmála dvě desítky let půjčuje lodě, rafty i vodácké vybavení a navíc přidává informace o splavnosti řek. Upozorňuje přitom, že nyní už si před cestou na vodu může dostatek aktuálních informací vyhledat i každý sám. „Existují různé vodácké servery, vycházejí vodácké časopisy, které jsou zdarma k dostání na půjčovnách nebo v různých sportovních prodejnách. Tam se lidé dozví, jak se chovat, když jedeme poprvé na vodu, jak se zabalit, najdou tam i jak postupovat při záchraně z válce pod jezem a tak dále,“ upřesnila Lenka Lacinová.
Důležité pro vodáky jsou také informace o aktuálních stavech průtoků na řekách – zejména v době krátce po záplavách. Tyto údaje přinášejí webové stránky vodohospodářských společností. Odborníci například tvrdí, že v případě Otavy na Strakonicku je bezpečné splouvání tehdy, pokud průtok činí kolem 30 kubíků vody za vteřinu. Jen pro zajímavost – 7. července, kdy došlo ke zmíněné tragické události, protékalo Otavou více než osmdesát kubíků…
Turisté, pokud už na vodu vyrazí, by se každopádně v tomto na srážky bohatém období měli po řece pohybovat velmi opatrně. „Každý vodák by měl umět nastupovat a vystupovat z lodě, otáčet loď a co je nejdůležitější – bezpečně zastavit,“ zdůraznila Lacinová.
Neméně důležitá je i znalost nejkritičtějších bodů na řece, kterými jsou jezy. Zatímco ten Pětikolský ve Strakonicích zůstává vzhledem k výškovým poměrům prakticky nesjízdný, sousední jez na Křemelce je velmi nebezpečný vzhledem k silným vratným proudům. Horké chvíle však vodákům mohou nastat i na jiných místech Otavy, třeba v Horažďovicích. „Především jez v Lipkách se v létě při nižší hladině tváří úplně nevinně, ale za vyššího stavu vody tam loď uvízne a vodáci taky,“ upozornila Lenka Lacinová, majitelka půjčovny lodí.