Výroba ve strakonické mlékárně zatím pokračuje

Redaktor: Robert Malota

Zaměstnanci strakonického závodu největší české mlékárny Madeta mají za sebou neklidné období. Hrozilo jim totiž, že přijdou o práci, pokud se vedení firmy se zemědělci nedohodne na dodávkách mléka. I když toto nebezpečí nakonec pominulo, některé otázky související s výrobou ve Strakonicích dosud zůstávají nezodpovězeny.

Strakonická mlékárna má za sebou možná vůbec nejbouřlivější rok v pětapadesátileté historii. Když před časem došlo k reorganizaci společnosti Madeta a řízení strakonického závodu převzala pobočka v Plané nad Lužnicí, vyvolalo to mezi mnoha zaměstnanci obavu ze ztráty místa. Část lidí proto zejména vloni v létě podala výpověď a odešla pracovat jinam. Situaci navíc koncem roku 2007 ještě zhoršilo prohlášení generálního ředitele Madety Milana Teplého, který řekl, že se firma nedohodla se zemědělci na dodávkách suroviny, a proto zaniknou provozy v Českých Budějovicích a ve Strakonicích. Následovala složitá jednání zakončená dohodou a novým prohlášením Teplého: „Závody pravděpodobně zavírat nebudeme. Ve Strakonicích se mléko bude sušit dál a zřejmě bude tato výroba rozšířena,“ uvedl ředitel Milan Teplý podle Hospodářských novin na tiskové konferenci, která byla svolána v pátek 18. ledna v Českých Budějovicích. Obsahově shodné vyjádření nám nejprve v úterý 22. ledna ráno do telefonu poskytla i mluvčí Madety Barbora Daňková. Když jsme ji však o čtyři hodiny později požádali, aby nám vše zopakovala při záznamu telefonického rozhovoru do kamery, odmítla: „To, co jsem Vám řekla, je pravda, nicméně bych to teď opakovala už hrozně nerada,“ uvedla Daňková.

Strakonické televizi se ani nepodařilo získat povolení, aby mohla ve strakonické mlékárně natočit ilustrační záběry. K situaci se žádný z vedoucích pracovníků bez svolení ředitele Teplého vyjadřovat nechce. Mluvit na kameru nechtějí současní ani bývalí zaměstnanci Madety ve Strakonicích. A odbory zde už několik měsíců nefungují.

A jaký tedy bude další osud strakonické mlékárny? „I kdybych tu informaci věděla, tak vám ji stejně neřeknu. protože ten, kdo by měl první nárok vědět, jak to bude, jsou především zaměstnanci Madety. Takže vůbec nepočítejte s tím, že bych Vám teď něco povídala. Já to teď nevím. Je to tak, jak řekl ředitel: během čtrnácti dnů se uvidí co a jak,“ zdůraznila mluvčí Daňková.

Budeme tedy muset počkat na další vyjádření ředitele Teplého. Názory šéfa Madety každopádně často bývají zajímavá. Například vloni v listopadu Teplý prohlásil, že máslo bude stát až šedesát korun. V prosinci zase uvedl, že Madeta bude muset mléko nakupovat v zahraničí. A v lednu naopak novinářům sdělil, že o zahraničních dodavatelích neuvažuje. Není proto divu, že tyto názorové přemety udržují zaměstnance strakonické mlékárny v nejistotě. Ředitel Úřadu práce ve Strakonicích Josef Samec však situaci nijak dramaticky nevidí. Říká, že dosud od Madety nedostal žádnou informaci, že by firma chystala propouštění zaměstnanců kvůli omezování výroby. „I kdyby Madeta nakonec byla nucena omezit výrobu, tak těch několik desítek nezaměstnaných, kteří by tímto způsobem vznikli, by určitě našlo práci v současných podmínkách okresu Strakonice. A kromě toho je zde možnost, aby jim úřad práce zajistil rezervaci na některou jinou práci, která by jim vyhovovala,“ vysvětlil Josef Samec, ředitel Úřadu práce ve Strakonicích.