Vystěhovat nájemníka je lehčí, problémem zůstává vymáhání dluhu

Dluhy na nájemném jsou dlouhodobým problémem mnoha měst. Ani Strakonice nejsou výjimkou. V majetku města Strakonice je nyní 837 bytů, zbytek si lidé odkoupili. Pokud jde o dluhy, pak v posledních letech došlo ke změně právní úpravy: Dříve musel pronajímatel žádat soud o přivolení k výpovědi z nájmu bytu, dnes může dát dlužníkovi výpověď po určité době sám - zpravidla se jedná o dobu neplacení nájmu delší než tři měsíce. Je už pak na nájemníkovi, zda se výpovědi bude bránit soudně. Případy, ve kterých se dlužníci brání výpovědi z nájmu prostřednictvím soudu, jsou naprosto minimální. Změna právní úpravy teď nahrává vlastníkům bytů v tom směru, že nedochází k velkým pohledávkám, neboť mohou dlužníka poměrně brzy vystěhovat. "Z toho důvodu se situace trochu změnila. Ubylo sporů o přivolení soudu k výpovědi z nájmu bytu a většinou vlastník, pronajímatel bytu žaluje na vyklizení bytu poté, co sám dá úspěšně nájemníkovi výpověď," konstatovala předsedkyně Okresního soudu Strakonice Martina Flanderová.

Strakonický soud rozhodl v loňském roce o vyklizení bytu v patnácti případech a některé další vyřešil pomocí zkráceného řízení. To, že se teď nejvíce uplatňují právě tyto žaloby, potvrzují i zástupci Technických služeb: "Pokud po třech měsících nájemce byt nevyklidí, tak potom se teprve přistupuje k podání žaloby na vyklizení bytu k okresnímu soudu," uvedla Miluše Březinová ze správy bytového fondu TS Strakonice.

Problém je ale vymáhání dluhu. Pokud dlužník disponuje majetkem, často hbitě využívá všech možností dnešní legislativy - zejména ochrany osobních údajů. Platební rozkaz obchází tím, že jednoduše změní účet, na který chodí finanční prostředky. Banky, zdravotní pojišťovny ani další instituce zpravidla informace o klientovi nesmějí poskytovat. Takže vymoci ze současných 150 dlužníků města pohledávku ve výši 2 800 000 Kč je složité. "Tak pro názornost uvádím, že v roce 2007 se u jedenácti dlužníků podařilo vybrat necelých 115 tisíc na platební rozkazy. Byly to srážky ze mzdy a srážky z důchodu," zdůraznila Březinová.

Počet dlužníků města se po 5 letech podařilo snížit z 222 na 150. Vzhledem ke zdražení nájmu ale dlužná částka zůstala na stejné úrovni, tedy dvou milionech osmi stech tisících korunách. Navíc se v poslední době rozmáhá problematika úvěrů. Řady dlužníků netvoří jen nemajetní lidé, ale i zaměstnaní a někdy i dobře situovaní lidé. "Ano, s tím se setkáváme v poslední době dost často, že si berou lidé lichvářské úvěry. Pak nemají peníze, aby platili běžný měsíční nájem. Takže do platební neschopnosti se může dostat kdokoliv. Doporučuji proto, aby se přišli domluvit na Technické služby, umožňujeme splátkový kalendář," poradila Březinová.

Větší počet bytů obhospodařují u Stavebního bytového družstva, jedná se o 6,5 tisíce bytů. Ačkoli zhruba 5000 družstevních bytů přešlo do osobního vlastnictví, družstvo je má nadále ve správě. I tak se zde dluh na nájmech za posledních pět let podařilo snížit, a to ze 3 800 000 Kč na 1 697 000. "Je to hodně těžké, nicméně u nás je to jednodušší u družstevních bytů - z těch lze dlužníka vystěhovat. Kdežto u vlastníků je situace řádově horší, protože tam už musí nastoupit zákonné prostředky a to je složitější. Praktikujeme dvě varianty vymáhání dluhů a obě mají své přednosti a nedostatky. Nicméně na tom trendu je jasně vidět, že obě varianty fungují a já jsem rád, že se nám to daří," poznamenal předseda představenstva SBD Strakonice Milan Krigar.

PřílohaVelikost
0807_Dluhy.wmv3.42 MB