Základní škola Poděbradova se zapojila do projektu Comenius

Přehraj video
Redaktor: Robert Malota
Kamera: Jaroslav Landsinger
Jedinečnou možnost, jak poznat životní styl svých vrstevníků z několika evropských zemí, mají děti ze Základní školy Poděbradova ve Strakonicích. Ta se totiž vloni na podzim zapojila do mnohostranného vzdělávacího projektu, který připravila organizace Comenius.
Projekt se jmenuje Partnerství škol a jeho cílem je rozvíjet porozumění mezi mladými lidmi z různých evropských zemí. Děti ze strakonické školy si proto až do jara 2011 budou vyměňovat zkušenosti na různá témata se školáky z Anglie, Irska, Španělska, Německa a Slovinska. Zatímco pedagogové se potkají osobně, školáci spolu budou komunikovat například prostřednictvím internetových blogů, fotogalerií a videokonferencí. „Postupně kolegové – učitelé navštíví všechny země, které se účastní projektu Comenius, ale vycestují tam pouze dospělí, nikoli děti. Ty pracují na jednotlivých projektech, které jsou prezentovány ve virtuálním učebním prostředí,“ vysvětlil Josef Mráz, ředitel Základní školy Poděbradova ve Strakonicích.
I když se projekt týká zejména žáků prvního stupně, do některých činností jsou zapojeni rovněž jejich kamarádi z vyšších tříd. Například při nedávném slavnostním zahájení celé akce, z něhož jsou naše záběry, měli starší školáci na starosti představení jednotlivých zemí. Menší děti pak obstaraly kulturní program, který se k daným státům vztahoval a určitým způsobem je charakterizoval.
Už několik týdnů před slavnostním zahájením projektu se děti ze Strakonic pustily do prvního úkolu: dostaly za úkol popsat stravovací návyky ve svých rodinách. Hlavním tématem tohoto školního roku je totiž zdravý životní styl ve spojení s pohybovými aktivitami. „Máme už první výsledky, když jsme o vánocích zkoumali snídaně i vánoční večeře a vánoční zvyky v České republice,“ upřesnila Olga Štěpaníková, učitelka Základní školy Poděbradova ve Strakonicích.
Celý projekt přitom není odtržen od samotných učebních osnov, získané poznatky využívají pedagogové i děti při výuce různých předmětů. Od českého jazyka přes matematiku až po přírodovědu. Navíc výrazným přínosem je používání anglického jazyka. A jak se do projektu zapojili samotní školáci, případně jejich rodiče? „Samozřejmě je to individuální. Když jsme zjišťovali, jak je to se snídaněmi, někteří rodiče se zapojili třeba i tak, že poslali video z domova nebo fotografie. Jiné děti ale nepřinesly nic,“ dodal učitel Ivan Křešnička.