Základní umělecká škola si připomíná 70 let existence

Přehraj video
Kulaté výročí si připomíná základní umělecká škola ve Strakonicích. V rámci oslav, které probíhají již od podzimu loňského roku, se postupně představí všechny obory této školy.
Oslavy 70. výročí založení Základní umělecké školy Strakonice organizátoři rozložili do celého školního roku, protože škola jako taková sice byla založena v listopadu 1939, ale svůj oficiální statut získala až 1. dubna 1940 - tehdy jako Městská hudební škola. Od svého vzniku škola vystřídala několik působišť, do zámku, kde sídlí dnes, se definitivně přestěhovala v roce 1953. Další současnou adresou takzvané „zušky“ je dům v ulici Kochana z Prachové. Z publikace o škole se dá vyčíst, že prostory obývané školou se musely zvětšovat především kvůli narůstajícímu počtu žáků.
"V rámci almanachu jsme sestavili přehled vývoje počtu žáků na školu. Zatímco v roce 1939 se počet žáků dal spočítat na prstech jedné ruky, v současnosti jich základní uměleckou školu navštěvuje 736," upřesnila ředitelka ZUŠ Alena Šabková.
Nynější počet žáků se blíží maximální kapacitě školy, což je 750 dětí. Tím se strakonická „zuška“ řadí mezi největší vzdělávací zařízení svého druhu v Jihočeském kraji. Zájem je o všechna zaměření, které škola nabízí: tedy o hudební, výtvarný, taneční i literárně-dramatický obor. O tom svědčí také množství akcí, které jsou v rámci oslav pořádány. Ještě před koncem loňského roku byl uspořádán Vánoční koncert, letos v únoru byly vydány dvě publikace: Almanach školy a prezentační publikace výtvarného oboru. V březnu si v zámeckém sálku společně zahráli absolventi školy a současní žáci hudebního a tanečního oboru se představili na velkém koncertu, který se uskutečnil 22. března. "Hlavní část oslav skončila včerejším koncertem, ale do konce školního roku je ještě spousta času. K tomuto termínu se také vázal příspěvek grantu. Program oslav ale bude pokračovat až do konce školního roku," upřesnila Alena Šabková.
Dvacátý a jedenadvacátý duben bude patřit tanečnímu, respektive literárně dramatickému oboru. Výtvarný obor zahájí výstavu svých děl v prostorách Euroškoly na začátku května a do konce školního roku se také uskuteční tradiční absolventské koncerty. Škola také dostala ke svým narozeninám milý dárek. V rámci projektu Zlepšení vybavenosti na školách jihočeského kraje přibyly do učeben strakonické „zušky“ dvě interaktivní tabule. (reg)