Začala nákladná přestavba teplárenských kotlů

Přehraj video
Symbolickým sejmutím identifikačního štítku minulý týden začala dvouletá přestavba kotlů K 1 a K 2 ve strakonické teplárně. Cílem této akce, která bude stát téměř půl miliardy korun, je nahradit stávající zastaralé zařízení moderními kotly s vyšší účinností.
Teplárenský kotel K 2, zasvěcenými zvaný též Josef, se svých letošních jmenin už nedožil. Pět dnů před 19. březnem totiž pracovníci strakonické teplárny z jeho pláště slavnostně odstranili plechovou ceduli, která oznamovala, že kotel v polovině minulého století vyrobily Škodovy závody v Hradci Králové. Od roku 1954 pak právě toto zařízení bylo jedním z energetických srdcí okresního města., které tlouklo dalších bezmála šedesát let.
Identifikační štítek sundával Josef Pich, který o kotel jako jeho revizní technik pečoval dlouhá léta. A tak v tomto případě nechyběly slzy dojetí. „Kotel byl samozřejmě moje dítě, kterému jsem se věnoval, jak jsem nejlíp mohl,“ vysvětlil Josef Pich.
Od samého počátku strakonické teplárny, tedy od roku 1954, v tomto podniku působil Jiří Ziegler. Při kontrolách a opravách kotlů K 1 a K 2 strávil stovky hodin. Uznává však, že jejich čas se nachýlil. „Je dobře, že staré kotle půjdou pryč a postaví se nové. My odcházíme jako generace, takže s námi bude odcházet i toto zastaralé zařízení,“ řekl Jiří Ziegler.
Demontáž kotle K 2 potrvá asi tři měsíce. Poté začne montáž nového zařízení, které by mělo být postupně uváděno do provozu od 1. května 2012. Již v dubnu téhož roku bude zahájena demontáž kotle K 1, druhý nový kotel by měl fungovat od února 2013. V obou případech půjde o zařízení na vysoké technologické úrovni, která disponují vyšším výkonem, nižší spotřebou paliva a tím i nižšími emisemi oxidu uhličitého. „Je to moderní konstrukce kotle s tzv. chlazeným fluidním ložem, takže by měla dosahovat kvalitativně lepších parametrů jak výkonových tak i ekologických,“ potvrdil Dalibor Král z firmy Tenza Brno.
Výměna kotlů bude stát asi 476 miliónů korun. Z toho 171 miliónů teplárna získá na dotacích z evropských fondů a od státu, část nákladů uhradí z vlastních peněz a navíc si vezme zhruba třísetmiliónový úvěr. Za těchto finančních podmínek by se cena tepla pro spotřebitele měla ročně zvyšovat zhruba o pět až sedm procent, aby teplárna dokázala úvěr do roku 2022 zaplatit. „Budeme se snažit, aby i občan v této finančně složité době na naše teplo dosáhl a my jsme mu ho spolehlivě dodávali,“ zdůraznil Aleš Seitz, generální ředitel Teplárny Strakonice.
(bob)