Za přípravou ohňostroje jsou desítky hodin práce


První lednový podvečer čeká pravidelně obyvatele a návštěvníky Strakonic velkolepá světelná show. Novoroční ohňostroj s historickou kulisou strakonického hradu do tohoto jihočeského města každoročně přiláká tisíce lidí ze širokého okolí. Patnáctiminutové efektní představení je však pouhým vyvrcholením desítek hodin náročných příprav.
Strakonický ohňostroj, na který město tentokrát uvolnilo 120 tisíc korun, posledních sedm let organizuje Milan Skála z Volyně. S intenzivnější přípravou začíná asi dva měsíce před samotnou akcí, tedy po podpisu smlouvy, ale nápady a zkoumání nových efektů se rodí už v průběhu roku. Základem je ovšem kvalitní scénář: tedy nejenom vlastní světelné efekty, ale i vhodně zvolený a časově skloubený hudební doprovod. Pro letošek si Milan Skála vybral skladby z Labutího jezera, Lazebníka sevillského, dílo Carmina Burana a moderní zpracování Fantoma opery. Nákup samotného materiálu vyjde zhruba na 70 tisíc. "Konkrétně ve Strakonicích máme připraveno a nabito 250 kulových pum, přibližně 80 pozemních min, které vytvářejí efekty odspodu a končí jakousi kytkou na obloze, dále je to třicet profi kompaktů a čtyřicet římských svící," upřesnil Milan Skála.
Jeho čtyřčlenná skupina nálože umísťuje několik hodin na Silvestra a na Nový rok. Odpaliště jsou tři: před hradní zdí u řeky, v prostoru třetího nádvoří a na věži Rumpál. Výhodou z hlediska bezpečnosti je řeka Otava, která diváky stojící na druhém břehu dostatečně odděluje. A riziko případného požáru? Vše kontrolují hasiči, škody podle Milana Skály nehrozí ani na věži Rumpál. "Věž je kamenná a kdo na ní někdy byl, tak ví, že je opravená betonem. A tam, kde máme nálože, jde o beton a nikoli o historické kamenné prvky," uvedl Milan Skála.
Zatímco nálože na Rumpálu se během ohňostroje odpalují radiovým signálem, hnízda umístěná na zemi propojují stovky metrů drátu, jejichž funkčnost je třeba prověřit. A je tu ještě jeden důležitý faktor. Významný vliv na celkové vyznění novoročního ohňostroje má počasí. Ideální je sucho a mrazivo, naopak k nejhorším podmínkám patří inverzní mlha. "Vlhkost je špatná, protože efekty vytvářejí dost kouře. Takže když se nám zakouří při nižších efektech spodní část, pak nad mračnem kouře efekty už tolik nevyzní. Sychravo a mlhavo není dobré počasí pro ohňostroj," dodal Milan Skála. (bob)