Zahraniční učitelé poznávali české školství v rámci projektu Comenius

Přehraj video
Šestnáct zahraničních učitelů ze šesti partnerských škol se minulý týden sešlo v Základní škole Poděbradova ve Strakonicích. Jejich schůzka je součástí mezinárodního projektu Comenius.
Projekt Comenius probíhá ve dvouletých cyklech, přičemž Základní škola Poděbradova je do něj zapojena již druhým rokem. V rámci projektu se ve Strakonicích před několika dny sešli učitelé z irské, německé, slovinské, španělské a dvou britských základních škol. Hlavním smyslem celého projektu je porovnávat shodné a rozdílné rysy každodenního života evropských dětí a jejich rodin. „Do tohoto projektu jsme se zapojili proto, že irské školy jsou velmi odlišné od těch evropských. Chceme proto poznat i další země. Dříve jsme spolupracovali se školami v Británii, Španělsku a Rakousku, ale tentokrát máme poprvé možnost poznat školy z východní Evropy – tedy české a slovinské. Je to výborná příležitost pro naše děti poznat i vrstevníky z jiných zemí,“ vysvětlil učitel John Tuohy z irského Limericku.
I když ještě neproběhly návštěvy ve všech partnerských školách, již nyní se účastníci dozvěděli spoustu zajímavostí a novinek. Zatímco slovinské školství je českému nejvíce podobné, v jiných případech existují podstatné rozdíly. „Třeba v Anglii je třída a v ní učitel, který má jednoho až dva asistenty. A když ve třídě nastane třeba kázeňský nebo jakýkoliv jiný problém, pak si učitelův asistent vezme dítě a řeší to s ním mimo třídu, což je podle mého názoru dobrá věc. Navíc asistent se podílí i na přípravě výuky a podobně,“ řekla koordinátorka projektu Helena Samcová ze Základní školy Poděbradova.
První polovinu projektu se učitelé a žáci zaměřili na zdravé stravování, tento školní rok se pak nese ve znamení sportovních a pohybových her. „Každá z našich partnerských škol přivezla do Strakonic nějakou pohybovou hru případně sport pro nás i pro naše děti neznámý. Ten pak můžeme s dětmi dál nacvičovat,“ dodala Helena Samcová.
Sporty jako britský kriket, irský hurling a německý zombieball budou pro české děti nejspíše novinkou. Zato slovinská sportovní hra jim bude připomínat naši vybíjenou. „U české vybíjené máte dva týmy a můžete být zasaženi pouze ze dvou stran hracího pole. Ale v případě naší hry můžete být ostřelováni ze všech čtyř stran hřiště. Doufám, že to pro vás bude alespoň trochu nové,“ uvedla Katarina Bergant z Brda ve Slovinsku.
Během svého pětidenního pobytu u nás zahraniční učitelé poznávali nejen české školství, ale čekaly je i různé výlety. „Jsem zvědavá na všechno, protože Česká republika je pro mě tak trochu neznámá země, kromě hlavního města Prahy,“ přiznala Belén García – Prendes Bobes z La Felguery ve Španělsku.
„Samozřejmě, že se těším na české pivo. Je slavné. I když Američané a Němci tvrdí, že nejlepší je to jejich, není to pravda. České pivo je nejlepší,“ řekl John Tuohy z Irska. (reg)