Zastupitelé schválili drobné změny v jednacím řádu

Přehraj video
Jak už se stává ve Strakonicích zvykem, i první letošní jednání zastupitelů provázely dlouhé proslovy a výměny názorů. Nešlo při tom o žádná majetková nebo rozpočtová opatření, vzrušené debaty vyvolal návrh na změnu jednacího řádu.
Více než sedm let jednali strakoničtí zastupitelé podle schváleného jednacího řádu. Nyní do rady města přišel návrh na jeho změnu s devatenácti body, kterou připravili členové Strakonické veřejnosti, Občanské demokratické strany a Volby pro město. Rada města jednotlivé body projednala s právníky a do zastupitelstva poslala ucelený návrh s některými zapracovanými změnami. I přesto se nakonec hlasovalo o každé jednotlivé změně zvlášť a tento bod programu tak nakonec zabral téměř dvě hodiny jednání.
Zastupitelé nakonec odhlasovali pouze tři drobné úpravy. „V tuto chvíli se změnila pouze skutečnost, že zápisy ze zastupitelstva budou vyvěšeny na internetových stránkách, stejně jako informace o tom, kdy zastupitelstvo zasedá. Došlo k úpravě ještě jednoho bodu, teď si ale nevzpomínám kterého, skutečně to byla změť bodů,“ dodal zastupitel za ODS Radek Chvosta. Ostatní návrhy, které například upravovaly začátek jednání zastupitelstva, jejich četnost nebo způsob hlasování, nezískaly nikdy více než pět hlasů. „Ty nejdůležitější body neprošly. Například se občané města nedozvědí, kdo a jak ze zastupitelů hlasuje. Nesouhlasím ani s tím, že se přerušené zastupitelstvo posouvá hned na další den. Někteří zastupitelé jsou přece zaměstnanci firem a je potřeba, aby si upravili svůj čas na jednání zastupitelstva. To, že neprošly tyto návrhy, mě zklamalo,“ vyjádřil svůj nesouhlas Radek Chvosta.
Jaroslava Cháberová z ČSSD má ale jiný názor: „Pokud nějaké změny neprošly při jednání zastupitelstva, dokazuje to, že jednací řád byl v pořádku. O nějaké body byl sice doplněn, ale pouze o drobnější, nic zásadního se nezměnilo.“ Jednu z nejvzrušenějších debat přinesl právě návrh, podle kterého by mělo být zřejmé, jak který zastupitel hlasoval. Starosta Pavel Vondrys oponoval, že tuto možnost ale současné hlasovací zařízení neumožňuje. „Vraťme se zpátky, počítejme to ručně. Na druhou stranu, pokud vezmu dnešní ceny softwaru, náklad na tuto změnu by byl minimální a přínos pro občana maximální,“ navrhoval řešení Radek Chvosta.
Jedna ze změn vešla v praxi hned minulý týden. Poté, co se několikrát jednání zastupitelů protáhlo do nočních hodin, bylo nyní jednání ukončeno v půl osmé večer a body, které nebyly projednány, se přesouvají na jednání následující den. „Člověk je po pětihodinovém jednání velice unavený. Párkrát už se stalo, že se jednání protáhla do jedenácti večer, proto je lepší přijít další den a s čistou hlavou a ne jednat až do noci,“ vysvětlila Jaroslava Cháberová.
(reg)