Zloději používají při okrádání seniorů důmyslné scénáře

Přehraj video
Minulý měsíc strakoničtí policisté opět zaznamenali dva případy okradených seniorů. Pachatelé při tom využívají nejrůznějších způsobů, jak důvěřivé seniory podvést. První případ okradeného seniora začal nevinně – otázkou na cestu do nemocnice. Důvěřivý senior nasedl ke staršímu páru do vozidla. Uvěřil i smyšlené historce o kamarádovi, který potřebuje peníze na operaci. Pozval pár k sobě domů, kde jim půjčil šest tisíc výměnou za taštičku, ve které měly být dolary. Ta byla ale samozřejmě prázdná.
Druhý případ, který se v únoru odehrál ve Strakonicích, je mnohem častější. Podvodníci totiž obratně využívají určitých období. Se začátkem roku se například představují jako pracovníci energetické společnosti s tím, že jdou vrátit přeplatek za spotřebované energie. U sebe mají ale bankovky vyšší nominální hodnoty. Potřebují je proto rozměnit. „V tento okamžik pachatel vidí, kam důchodce odchází a kde má tudíž uložené peníze,“ zdůrazňuje policejní mluvčí Jaromíra Nováková. Tímto způsobem tak přišla minulý měsíc ve Strakonicích starší žena o 80 tisíc korun.
I blížící se jaro skýtá pro zloděje a podvodníky nejrůznější příležitosti. Lidé například častěji větrají, nebo pracují na svých zahrádkách a dveře do domu nechávají otevřené. Tím jako by zloděje zvali dál. „Do bytu vniknou buď otevřeným oknem nebo využijí neuzamčených vstupních dveří a vrat. Zde prohledají všechny místnosti a odcizí peníze,“ upozorňuje Jaromíra Nováková. Nezapomeňte, že mezi nejčastější způsoby podvodného jednání patří například doručení údajného přeplatku, vyplacení výhry, prodej nejrůznějších druhů zboží, předstírání nevolnosti nebo vydávání se za oběti dopravních nehod. „Je důležité, aby občané, kteří se setkají s podezřelým chováním cizích lidí, volali na linku 158, neboť uchrání majetek nejen svůj, ale i ostatních, třeba souseda,“ dodala Jaromíra Nováková. (reg)