Duben 2008

Úpravnu vody v Hajské čeká rekonstrukce za desítky miliónů

Přehraj video

Město Strakonice je z 85% zásobované pitnou vodou z vlastních úpraven vody, které se nacházejí v v Hajské a v Pracejovicích. Pouze z 15% vody čerpáme z Římova. Obě naše úpravny ale čekají na rekonstrukci a my jsme se do jedné z nich vypravili.

Barková čelí ve Strakonicích další žalobě

Přehraj video

Třiačtyřicetiletá Libuše Barková, známá rodiny bývalého premiéra Stanislava Grosse, čelí ve Strakonicích nové žalobě. Barková žije v Buzicích na Blatensku, kde má pět domů. Už potřetí byl zrušen rozsudek za podvod v případě pojistného plnění ve výši téměř osm milionů korun, a to za škodu u tří domů v Buzicích způsobenou vichřicí v roce 2001 a povodněmi z roku 2002. Strakonický soud ale řeší jiný spor, týkající se toho, že práce na domech Barkové nejsou doplaceny.

Týraný vlčák v útulku pookřál a nechce být sám

Přehraj video

Před půl rokem jsme Vás informovali o smutném osudu německého ovčáka, kterého ve zbídačeném stavu odchytili strakoničtí strážníci. Bylo jasné, že pes musel být často a soustavně týrán, posléze byl proto umístěn do vznikajícího psího útulku ve Strakonicích. Minulý týden jsme se s naší kamerou zašli podívat, jak se vlčákovi po půlroce daří.

Ve Volenicích uctili památku obětí transportu smrti

Přehraj video

Dramatické okamžiky z konce 2. světové války si připomněli účastníci pietního aktu ve Volenicích, který se každoročně koná pod názvem Pochod po stopách transportu smrti. Desítky žáků místní školy, organizátoři, obyvatelé Volenic i četní hosté současně položením květin a věnců uctili památku obětí nejkrvavějšího konfliktu v dějinách lidstva.

Před třiceti lety zemřel páter Antonín Voráček

Přehraj video

Třicet let uplynulo od smrti Antonína Voráčka, který byl posledním strakonickým děkanem řádu maltézských rytířů. Tuto významnou osobnost si připomněli čelní představitelé řádu, zástupci města Strakonice i další účastníci setkání.

Ve Strakonicích byli oceněni nejaktivnější dobrovolníci

Přehraj video

Tentokrát ve Strakonicích se předávaly ceny Křesadlo a Dobrá parta pro nejaktivnější dobrovolníky v Jihočeském kraji. Mezi oceněnými byli také zástupci pořadatelského města. Akci organizují občanská sdružení BEZ Katovice a INKANO Písek společně s Komunitní nadací Blanicko – Otavská.

Strakonické děti vyčistily studánky a jejich okolí

Přehraj video

Na konci minulého týdne se téměř stovka dětí ze strakonických základní škol zapojila do akce Čistění a otevírání (nejen) studánek, kterou v rámci projektu U pramenů živé vody organizuje město Strakonice. Školáci se tentokrát pustili do vyčištění dvou pramenů a jejich okolí: Rákosové studánky u Řepického rybníka a studánky Panny Marie na Podsrpu. V prvním případě dokázaly děti během dopoledne sesbírat několik pytlů nejrůznějšího odpadu – například kusy pletiva, vodovodní trubky, nádoby od sprejů či převodovou skříň. Na Podsrpu se pak vedle „úklidu“ vlastní studánky školáci zaměřili zejména na blízké silniční odpočívadlo, které bylo doslova zaplaveno odpadky. (bob)

U pošty je k vidění studie budoucí podoby bývalého bufetu Koflík

Kromě architektonické studie budoucí podoby Velkého náměstí a přilehlých prostor je na světě také návrh, jak by v budoucnosti mohl vypadat někdejší bufet Koflík. Firma Hamaga, která Koflík koupila, zveřejnila svou studii a maketu za výlohou obchodu oděvů naproti hlavní poště. (mav)

Děti si vyzkoušely, jak se zachovat v mimořádných situacích

Ke Dni Země, který každoročně připadá na 22. dubna, připravila Základní škola Povážská soutěž pro nejmladší žáky pod názvem Malý záchranář. Pětičlenné hlídky na jednotlivých stanovištích plnily nejrůznější úkoly – například z oblasti ochrany přírody, znalostí o Strakonicích, jízdy zručnosti či první pomoci. Starší děti mezitím na strakonické požární stanici absolvovaly závěrečné cvičení k tématu Ochrana člověka za mimořádných událostí. (bob)

Útulek může sloužit i jako psí hotel

Do strakonického psího útulku se vypravily děti ze základní školy v Lidické ulici, aby zjistily, jak celé zařízení funguje. Školáci se rovněž dozvěděli novinku - tou je zavedení služby psího hotelu. Majitelé, kteří potřebují svého psa svěřit po dobu své nepřítomnosti do této péče, musí doložit potvrzení o zdraví zvířete, jako je očkování apod. Kapacita psího hotelu je závislá na aktuálním počtu volných kotců v útulku. (mav)