Únor 2010

Na Kuřidle by měla stát nová rozhledna

Přehraj video
Redaktor: Regina Auterská
Kamera: Jaroslav Landsinger, Robert Malota
Strakoničtí občané i návštěvníci města by v dohledné době mohli mít další příležitost k výletu do přírody - výstup na novou rozhlednu na vrchu Kuřidlo.
Kopec Kuřidlo se nachází na severozápadním okraji Strakonic. Tato přírodní rezervace je cílem výletů pro spoustu lidí. Vede přes něj také naučná stezka Po stopách Švandy dudáka. Podle místostarostky Říhové má tento vrch z hlediska bájí a legend pro město velký význam. Právě proto by zde měla stát rozhledna, která by se stala dalším zastavením na trase této stezky.

Výstavba rozhledny bude stát více než čtyři milióny korun

Podle předběžných odhadů, které vycházejí z architektonické studie, by stavba rozhledny na Kuřidle měla stát něco málo přes čtyři milióny korun včetně daně z přidané hodnoty. (bob)

Gymnázium ve Strakonicích oslavuje kulaté výročí

Přehraj video
Devadesát let od založení gymnázia ve Strakonicích si budou moci především bývalí i současní studenti a pedagogové připomenout na několika akcích. Oslavy 90. výročí gymnázia ve Strakonicích byly zahájeny v sobotu 13. února dnem otevřených dveří. Pestrý program připravený pro návštěvníky zaujal jak bývalé absolventy a pedagogy, tak případné budoucí studenty. Tématicky zaměřené učebny představily návštěvníkům průřez historií školy. Absolventi gymnázia zde mohli objevit své archivní fotografie, nebo při listování dobovými zápisy pedagogů zavzpomínat, jak se kdysi učili. Zájemci o studium ale i jejich mladší sourozenci měli zase příležitost prohlédnout si středoškolské prostředí a všechno si doslova osahat.

Základní škola Poděbradova se zapojila do projektu Comenius

Přehraj video
Redaktor: Robert Malota
Kamera: Jaroslav Landsinger
Jedinečnou možnost, jak poznat životní styl svých vrstevníků z několika evropských zemí, mají děti ze Základní školy Poděbradova ve Strakonicích. Ta se totiž vloni na podzim zapojila do mnohostranného vzdělávacího projektu, který připravila organizace Comenius.

Nejlepší sportovkyní roku 2009 se stala Petra Reisingerová

Přehraj video
Strakonicko zná nejlepšího sportovce okresu za loňský rok. Při slavnostním vyhlášení ankety v Domě kultury se jím stala basketbalistka Petra Reisingerová.

Legendární Ladislav Matějka byl uveden do Síně sportovní slávy

Velký aplaus si při vyhlašování Nejúspěšnějších sportovců Strakonicka vysloužil devětaosmdesátiletý Ladislav Matějka, který byl uveden do Síně sportovní slávy. Tento všestranný sportovec, atlet, lyžař, kanoista i automobilový jezdec, se kromě jiného také významně zasloužil o výstavbu lyžařského střediska na Kubově Huti, které je základnou strakonického Ski klubu. (bob)

Masopustní průvody jsou na Strakonicku stále živou tradicí

Masopustní zvyky patří na Strakonicku ke stále živým tradicím, které se udržují ve mnoha obcích. Mezi ně patří například i Katovice, kde v sobotu 13. února nemohl chybět masopustní průvod se spoustou masek. Masopust byl původně třídenní svátek, který začínal bohatým obědem v neděli a pokračoval téměř dvoudenním tancem a zábavou. Úterní průvody maškar a divadelní představení předcházely popeleční středě, kterou začínal čtyřicetidenní půst. Ten končil až o Velikonocích. (bob)

Našla se vánoční ozdoba, ovečka je ale zdevastovaná

Odcizená ovečka ze světelného betlému, který byl v době adventu umístěn na kruhovém objezdu na Podsrpenské ulici ve Strakonicích, se po téměř dvou měsících přece jen našla. Pohozenou a naprosto zdevastovanou plastiku objevil náhodný chodec u garáží za hřbitovem. Podle Jaroslava Frčky z Technických služeb Strakonice se ji nyní pokusí opravit, ale výsledek se nedá předem odhadnout, protože poškození ovečky je rozsáhlé. (bob)

Zloděj ukradl staré ženě celoživotní úspory

Další případ okradené důchodkyně dokazuje, že drzost pachatelů nezná mezí. Zatímco dvaaosmdesátiletá žena ze Strakonic odešla na zahradu, pachatel prohledal dům a odcizil finanční hotovost téměř 250 tisíc korun a vkladní knížky. Policie opakovaně upozorňuje osaměle žijící seniory, aby byli opatrní, uzamykali dveře a nebyli příliš důvěřiví ke smyšleným historkám lidí, výhodným nabídkám, či k osobnímu doručení přeplatků za elektřinu nebo plyn. (reg)

Strakonicko bylo při žádostech o dotace velmi úspěšné

Strakonicko bylo mimořádně úspěšné v žádostech o dotaci z operačního programu Životní prostředí. Během dvouleté existence tohoto programu jich bylo schváleno celkem 38. Zatímco v průměru připadá na okres dotace 627 miliónů korun, schválený objem dotací dosáhl na Strakonicku 737 miliónů. Mezi schválené akce patří například zateplování základních a středních škol, sanace podzemních prostor v areálu strakonického hradu nebo intenzifikace čističky odpadních vod. (reg)