Srpen 2013

STRAKONICKÁ TV: ZPRAVODAJSTVÍ 35/2013

See video

Běh městem připomněl trpké 45. výročí okupace Československa. Mateřské centrum Beruška hledá zapálené maminky. Metaná v Katovicích oslavila desáté výročí svého založení.

Běh Strakonicemi připomněl trpké 45. výročí okupace Československa v srpnu 1968

See video

V noci z 20. na 21. srpna 1968 pohřbila vojska Varšavské smlouvy naděje Čechoslováků, že socialismus může mít lidskou tvář. Omamná šedesátá léta naplněná uvolněním definitivně skončila Palachovým činem. Po jeho sebeupálení, které mělo vyburcovat národ ze začínající letargie, paradoxně nastoupila tvrdá normalizace. Česká společnost byla deformována dalších dlouhých dvacet let.

Mateřské centrum Beruška hledá dobrovolníky

See video

Mateřské centrum Beruška ve Strakonicích jako neziskovou organizaci založily nadšené maminky před osmi lety. Jeho programovou náplň připravuje na každý měsíc pětičlenné představenstvo volené na jeden rok. Jenomže letos v září skončí všech pět dosud angažovaných maminek.

V Katovicích založili metanou před deseti lety

See video

Oddíl metané v Katovicích založilo pár nadšenců před deseti lety. Začínali na zamrzlém rybníku u Střely, dnes mají jedno z největších asfaltových hřišť na metanou s osmi drahami.

STRAKONICKÁ TV: ZPRAVODAJSTVÍ 34/2013

See video

Zahrada poznání inspirovala obce k vysazování ovocných stromů. Jakub Bursa a zedničtí mistři tzv. selského baroka mají výstavu ve Volyni. Prácheňský soubor písní a tanců hledá nové tanečníky.

Strakonický projekt Zahradou poznání inspiroval také ostatní obce

See video

Na dvanáctém ekologicko-osvětovém projektu města Strakonice se dále podílejí Šmidingerova knihovna, Blatná a Vodňany. Jeho smysl spočívá ve vysazování původních odrůd ovocných stromů v krajině a přibližování významných literátů, kteří v regionu žili, nebo o něm psali.

Zednický mistr Jakub Bursa podepisoval svá díla

See video

Dvousté výročí narození zednického mistra Jakuba Bursy připomíná volyňské muzeum zajímavou výstavou nazvanou PODPISOWATEL MENA. Nejznámější tvůrce lidové architektury v jižních Čechách byl jedním z prvních, kdo svá díla začal podepisovat. S jeho venkovskými štíty se setkáváme taky v Čepřovicích, Miloňovicích, Modlešovicích nebo v proslulých Zechovicích. "Kromě Jakuba Bursy jsem se zabýval i ostatními zednickými mistry, kteří v regionu působili. Mám zpracovaný rozsáhlejší přehled, který umožňuje identifikaci jednotlivých staveb. Ten v mnohém vyvrací zažité mýty a omyly," řekl ředitel Městského muzea ve Volyni Karel Skalický.

Na městské plovárně ve Volyni padl rekord v mrtvém tahu

See video

Že se v mrtvém tahu dá zvednout 300 kilogramů a víc bez jakýchkoli pomůcek, se přesvědčili diváci třetího ročníku pohárové soutěže v této disciplíně. Do Volyně se desátého srpna sjeli nejlepší závodníci v silovém trojboji, strongmani a vzpěrači. „Tato soutěž je součástí Grand Prix, která probíhá od jara až do zimy. Je to sedm závodů v mrtvým tahu. Sčítají se body. Cena Grand Prix bude vyhlášena v prosinci na posledním závodu.“ řekl Jan Vojtěchovský, organizátor soutěže. Na pódiu městské plovárny se soutěžilo v několika kategoriích - ženy, dorostenci + junioři, muži do 100 kg, muži nad 100 kg a veteráni od 40 let výše. Magnetem pro diváky se stal strongman Čestmír Šíma z Aše, který nakonec zvedl neuvěřitelných 390 kilogramů.

Prácheňský soubor písní a tanců hledá tanečníky

Nábor tanečníkůNábor tanečníků Prácheňský soubor písní a tanců, který je neodmyslitelně spjat se jménem Josefa Režného nebo s událostmi jako je Mezinárodní dudácký festival pořádá, nábor tanečníků. Prácheňský soubor zde působí téměř 65 let, takže pokud máte chuť udržovat tradici, poznat zajímavá místa i lidi nejen v souboru, ale i po celé Evropě a ještě si přitom hezky zatancovat, přijďte 16.9.2013 v 19 hodin do Domu kultury Strakonice do Prácheňské jizby (3. patro). Nábor je určen pro všechny zájemce od 16 let.

Čeští motokrosoví junioři byli v Jiníně úspěšní

Mistrovství světa juniorů v JiníněMistrovství světa juniorů v Jiníně Na světovém motokrosovém šampionátu juniorů v Jiníně ve dnech 10. a 11. srpna zazářil český národní tým. Naši junioři po obdivuhodně vyrovnaných výkonech dosáhli jako družstvo na velmi cenné stříbro a stali se tak vicemistry světa. Lepší už byli pouze Američané. Ani v jednotlivcích si české motokrosové naděje nevedly špatně. V nejmenší třídě do 65 ccm získal bronzovou medaili Petr Polák. Další bronz vyjezdil Jakub Terešák ve třídě do 85 ccm. (puč)